Yellowstonské dvojčatá, supererupcie, ktoré zmenili globálne podnebie

Nový geologický záznam poslednej katastrofickej erupcie Yellowstonského supervulkánu prepisuje príbeh o tom, čo sa stalo pred 630 000 rokmi a ako to ovplyvnilo klímu Zeme. Táto erupcia vyvorila obrovskú Yellowstonskú kalderu, ktorá je druhou najväčšou na Zemi.

Dve vrstvy sopečného popola s jedinečným chemickým odtlačkom poslednej super erupcie v Yellowstone boli nájdené v sedimentoch morského dna v zálive Santa Barbara pri pobreží južnej Kalifornie. Tieto vrstvy popola alebo tefry sú uložené medzi sedimenty, ktoré obsahujú pozoruhodne podrobný záznam zmien oceánov a klimatických zmien. Spolu, popol a sedimenty odhaľujú, že posledná erupcia nebola jediná udalosť, ale dve blízke erupcie, ktoré poklepali na brzdu prirodzeného globálneho otepľovacieho trendu, ktorý nakoniec vyviedol planétu zo silnej doby ľadovej.

"Zistili sme, že nastali dve erupcie tvoriace popol 170 rokov po sebe a každá z nich ochladila oceán asi o 3 stupne Celzia," povedal geológ Jim Kennett z U.C. Santa Barbara, ktorý prezentoval poster o výskume v stredu 25. októbra na výročnom zasadnutí Americkej geologickej spoločnosti v Seattli. Dosiahnutie rozlíšenia potrebného na odhalenie samostatných erupcií a ich klimatických vplyvov je spôsobené niekoľkými špeciálnymi podmienkami, ktoré sa vyskytujú v zálive Santa Barbara, povedal Kennett.

Jednou z podmienok je trvalé dodávanie sedimentov do nádrže zálivu z pevniny - v množstve asi jeden milimeter ročne. Potom tu je vysoko produktívny oceán, ktorý je živený živinami z hlbokých oceánov. To produkovalo množstvo drobných škrupín dierkavcov, ktoré sa potopili do morského dna, kde boli pochované a uchovávané v sedimente. Tieto škrupiny obsahujú teplotne závislé izotopy kyslíka, ktoré odhaľujú povrchové teploty mora, v ktorých žijú.

Ale nič z toho by nebolo použiteľné, povedal Kennett, bez toho, že hladiny kyslíka na morskom dne v oblasti sú tak nízke, že vylučujú morské živočíchy, ktoré miešajú sedimenty a degradujú detaily o klimatických záznamoch. Vďaka tomu, Kennett a jeho kolegovia dokážu rozpoznať klimatické zmeny s dekadickým rozlíšením.

Porovnaním záznamu sopečného popola s klimatickými záznamami z dierkavcov je úplne jasné, že obidve tieto erupcie spôsobili oddelené vulkanické zimy - čo je prípad, keď popol a sopečný emisie oxidu siričitého znižujú množstvo slnečného žiarenia, ktoré dosahuje zemský povrch a spôsobuje dočasné ochladenie. Tieto ochladzovacie udalosti sa vyskytli v mimoriadne citlivom čase, keď sa globálne podnebie otepľovalo z obdobia ľadovej a zľahka tento trend narušili.

Kennett a kolegovia zistili, že nástup globálnych ochladzovacích udalostí bol náhly a zhodoval sa s načasovaním erupcií. Ide o prvé pozorovanie tohto druhu.

Ale zakaždým, ochladenie trvalo dlhšie, než by malo, podľa jednoduchých klimatických modelov, povedal. "Vidíme planetárne chladenie s dostatočnou veľkosťou a trvaním, že sa musia vyskytnúť ďalšie spätné väzby." Tieto spätné väzby môžu zahŕňať zvýšenie odrážanie slnečného žiarenia morským ľadom a snehovou pokrývkou alebo zmenu cirkulácie oceánu, ktorá by dlhšiu dobu ochladila planétu.

"Stalo sa to v vhodný moment," povedal Kennett o načasovaní erupcií. "Ak by sa tieto erupcie stali počas iného klimatického obdobia, pravdepodobne by sme nezaznamenali ich klimatické dôsledky, pretože epizódy ochladzovania by nevydržali tak dlho."

Abstrakt: Santa Barbara Basin Sediment Record of Volcanic Winters Triggered by Two Yellowstone Supervolcano Eruptions at 639 ka https://gsa.confex.com/gsa/2017AM/webprogram/Paper306169.html

Zdroj: www.geosociety.org

Pridať nový komentár
TOPlist