Xiaomi sa vyhlo osudu Huaweiu

Xiaomi bolo vyškrtnuté z americkej čiernej listiny spoločností.

Spoločnosti Xiaomi sa podarilo vyhnúť osudu podobnému, ako prežil Huawei. Americký súd zrušil rozhodnutie bývalého amerického prezidenta Trumpa, ktorý pridal Xiaomi na čiernu listinu spoločností, ešte posledný týždeň vo svojom úrade a po tom, ako prehral voľby. Čínska spoločnosť Xiaomi bola totiž obvinená z napojenia na čínsku armádu, teda že je Čínskou vojenskou spoločnosťou. Spoločnosť sa voči tomuto obvineniu ohradila a podala žalobu na súd.

Vďaka tomuto nariadeniu mali investori spomínanej čínskej spoločnosti predať do novembra tohto roku všetky svoje podiely.  Xiaomi sa podarilo vyhrať súdne konanie a sudca označil menovanú čiernu listinu za rozmarnú a svojvoľnú. Americká vláda sa voči predbežnému rozhodnutiu súdu zatiaľ neodvolala. Pre spoločnosť Xiaomi to vyzerá veľmi nádejne a investori nebudú musieť predať svoje podiely v spoločnosti. Tak isto firma nepríde ani o prístup k USA technológiám.

Americké Ministerstvo obrany a Čínska spoločnosť Xiaomi sa zároveň dohodli, že budú akceptovať rozhodnutie súdu a zároveň  Ministerstvo obrany vyškrtne spoločnosť z čiernej listiny. Pritom obe strany budú koordinovať postup v tejto veci a spoločný návrh by malo byť predstavený 20. mája 2021. Pre Xiaomi ide o jednoznačné víťazstvo, vďaka ktorému môže napredovať v expanzii a samozrejme aj v predajnosti smartfónov. Spoločnosť predbehla na niektorých trhoch aj amerického konkurenta Apple a postupne doťahuje na svetovú jednotku Samsung.

Zdroj: TheVerge, GSMArena,

Pridať nový komentár
TOPlist