Xiaomi a OPPO chcú predstaviť vlastné 5G čipy

Čínsky výrobcovia Xiaomi a OPPO pracujú na svojich čipoch pre smartfóny.

Obaja čínsky výrobcovia smartfónov sa chcú pravdepodobne osamostatňovať od dodávateľov súčiastok pre ich smartfóny. Xiaomi a OPPO majú pracovať na svojom riešení výroby 5G čipov a vďaka tomu znížiť náklady na výrobu svojich smartfónov. Vďaka tomuto kroku pravdepodobne poklesnú príjmy spoločnostiam ako Qualcomm a MediaTek. Vlastný vývoj má rozbehnúť aj ďalšia čínska spoločnosť Unisoc, ktorá chce tiež tiež viac konkurencieschopnou. Zároveň sa predpokladá, že obaja výrobcovia mobilných zariadení predstavia svoje riešenia pre 5G už tento rok.

Tieto správy prišli vďaka nedávnemu oznámeniu čínskej vlády, ktorá chce takto podporiť domácich výrobcov elektroniky. Čínska vláda zároveň reaguje na aktuálnu obchodnú vojnu so Spojenými štátmi americkými, ktorá tvrdo zasiahla spoločnosť Huawei. Vďaka tomu stratil spomínaný výrobca smartfónov schopnosť konkurovať iným značkám, ale aj prístup k dôležitým dielom pre výrobu mobilných zariadení. Xiaomi a OPPO sa pravdepodobne chcú pripraviť na podobný osud a započali výrobu niektorých potrebných dielov vo svojej réžii. V prípade Xiaomi to nebude prvý pokus o výrobu vlastného čipu, pretože ešte v roku 2017 spoločnosť vyrobila svoj prvý čip na spracovanie obrazového signálu - Surge S1.

Potrvá ešte nejakú dobu, kým sa obaja výrobcovia plne osamostatnia od výrobcov čipov akými sú napríklad MediaTek alebo Qualcomm. Podobným krokom sa chce vydať aj Americká spoločnosť Google, ktorá tiež pravdepodobne pracuje na svojom mobilnom procesore pre pripravovaný Pixel 6.

Zdroj: Androidauthority,

Pridať nový komentár
TOPlist