Xiaomi chce byť vyčiarknutý z Trumpovej čiernej listiny

Xiaomi chce byť vyčiarknutý z Trumpovej čiernej listiny, kde sa dostal na poslednú chvíľu, pred koncom volebného obdobia.

Exprezident Spojených štátov amerických - Donald Trump tesne pred koncom svojho volebného obdobia pridal na čiernu listinu ďalšiu čínsku spoločnosť - Xiaomi. Po spomínanej udalosti, klesli akcie spoločnosti o viac ako desať percent. Následne na to, čínsky výrobca smartfónov a príslušenstva do domácnosti podal na americký súd žalobu s cieľom zvrátiť tento krok bývalého prezidenta. Ten dal na čiernu listinu zapísať technologického giganta s odôvodnením, že firma spolupracuje s čínskou armádou.

Spoločnosť Xiaomi uviedla vo svojom vyhlásení, že je presvedčená, že toto rozhodnutie bolo fakticky nesprávne a pripravila spoločnosť o zákonný proces. Preto sa technologický gigant rozhodol podať odvolanie na americký súd, vďaka ktorému chce dosiahnuť vyhlásenie, že Trumpove rozhodnutie bolo nezákonné a dosiahnuť tak jeho zrušenie. Je ale otázne, či sa to Xiaomi podarí, nakoľko ani aktuálny americký prezident Biden, nie je naklonený čínskym technologickým spoločnostiam.

Xiaomi minulý rok (2020) predbehol americkú technologickú spoločnosť Apple, a tým sa stal treťou najpredávanejšou značkou na trhu so smartfónmi.

Okrem Xiaomi sa na Trumpovej čiernej listine objavili aj iné spoločnosti, akými sú napríklad: čínsky štátny ropný gigant - CNOOC alebo rýchlo rastúca sociálna sieť - TikTok. Tým, že sa tieto spoločnosti dostali na čiernu listinu, pre amerických investorov to znamená, že nemajú možnosť nakupovať akcie týchto spoločností.

Zdroj: Techxplore,

Pridať nový komentár
TOPlist