XBOX Series X – najvýkonnejšia konzola 5. generácie?

XBOX Series X – najvýkonnejšia konzola 5. generácie?

Microsoft chce rovnako ako v prípade Xbox One X bojovať výkonom. Xbox Series X sa už teraz javí ako najvýkonnejšia konzola na trhu. Od PlayStation 5 má byť výkonnejšia až o 20%.

Xbox Series X zakladá na 3 pilieroch – výkon, rýchlosť a spätná kompatibilita. Ako už asi viete Xbox Series X dostane nový kontrolér, kde sa zlepšil hlavne D-pad a upravili zadné páčky, ktoré sa viac podobajú na profi Xbox Elite.

Xbox Series X bude mať tvar kvádra, pričom bude postavený na modularite. Nebude to teda jeden plošný spoj, ale minimálne dva – niečo podobné ste mohli vidieť už u výrobcov malých počítačov – v skrinkách MSI či ASUS.

Rovnako ako v prípade PS5, aj Xbox Serie X má 8 procesorových jadier od AMD s taktom 3.8 GHz, avšak pri využití SMT sa takt zníži na 3.66 GHz. Grafika je výkonnejšia a má 52CU s taktom 1.825 GHz a výkonom 12 TFLOPs.

Pamäť RAM má 16GB GDDR6 a je pripojená prostredníctvom 320bit zbernice. Avšak 10GB má priepustnosť 560GB/sek a 6GB len 336GB/sek, čo je zvláštne. Premýšľa sa sa či RAM nie je spojená s Optane Persistent memory, pretože nová konzola umožňuje suspendovať hry do RAM/SSD, pričom sa zachová stav, pri akom ste hru uložili – kdekoľvek v lokácii aj pri vypnutí. Celkový počet shaderov je 3328. Výkon konzoly ja mierený na hranie v 4K60. Avšak ešportové a kompetitívne tituly budú bežať aj v 120 FPS. Pamäť je rovnako ako v prípade PS5 zdieľaná medzi CPU a GPU. Nechýba podpora Ray-Tracingu.

Interné NVMe SSD má kapacitu 1TB, avšak k tomu má byť dostupný ešte 1TB priestoru cez rozšíriteľnú kartu od spoločnosti Seagate. Diskové pole bude možné ešte dodatočne rozšíriť pomocou USB 3.2.

Konzola je spätne kompatibilná, sľubuje nízke vstupné latencie, prostredníctvom HDMI podporuje VRR (variable refresh rate) a ďalšie sľubné technológie pre hranie.

Zdroj: XBOX

Pridať nový komentár
TOPlist