Windows 10 Mobile je mŕtvy, Microsoft platformu opäť resetuje

Windows 10 Mobile je mŕtvy. Privítajte Windows 10 ARM. Microsoft opäť resetuje mobilnú platformu.

Microsoft si nedá povedať. Najprv ukončil veľmi úspešnú platformu Windows Mobile 6.5. Reštart skúsil s Windows Phone 7x. Aj túto platformu prestal podporovať a nahradil ju Windows Phone 8. Pôvodne firma sľúbila, že budete môcť využívať nový, vtedy chystaný systém Windows 10 Mobile aj pre zariadenia WP 8.1. Realita bola nakoniec iná a množstvo bugov, zlá aplikačná podpora či nedostatok hardvéru teraz posiela ku dnu aj posledného mohykána. Microsoft ale údajne stále čaká v zázrak, zvaný Microsoft Surface Phone. Dlho sa spomína, že ďalší systém už bude iba krôčik od toho desktopového. Microsoft totiž pred pár mesiacmi demonštroval bežiaci Windows (ARM) na Snapdragone 835. Zaujímavosťou bolo, že systém dokázal emulovať aj x86 architektúru a spúšťať tak aj klasické x86 aplikácie pre desktop. Pripomíname, že Microsoft vkladal nádeje do Intel Atomov, tie ale už medzitým skončili. Intel sa následne stiahol z ARMového trhu úplne.

Joe Belfiore, vedúci projektu Windows Mobile potvrdzuje, že Windows 10 ARM je stále vo vývoji. Systém je ale zložitý z dôvodu architektúry, tak aj čipsetov. Spoločnosť už rovno vylúčila, že súčasne telefóny budú schopné novú verziu rozbehnúť.

Zdroj:Windows Insider

Komentáre (1)
Omenemo
Keby Mrkvo$oft neovoládali nenažraní US akcionári a neschopní indickí "manageri", tak im stačilo dohodnúť sa s Intelom a urobiť smartfón s trocha upraveným W2K (už aj XP bolo dokurvené - nehovoriac o Viste, W7 a W8). Mohli mať celý trh a Google s Applom by mohli akurát tak zízať do prázdna. takto majú prd a aj ten stratia. Už keď sa ten indický šašo prsil, že W10 Mobile bude kompatibilný aj na Android a iPhone, tak som vedel, že to skončí ako Vista, u ktorej tiež nesplnili nič z toho (zaujímavého) čo sľubovali. Lebo vývojári Mrkvo$oftu neviedia programovať ARM, keďže sú odborníci na Intel a to sú dva rôzne svety, ktoré kompilátor nespojí, ani keď sa udusia s tým poondiatym C++, ktorý generuje gigabajtové programy aj z "Hello World". Veď si už dávnejšie vyláamli zuby na windows NT, ktorý reálne tiež chodil len na Inteloch a pre MIPS to bola len atrapa. Na druhej strane, je silne pravdepodobné, že po tých rokoch Mrkvo$oft už dávne nemá tušenia, čo v tých jeho Windowsoch a Officoch vlastne je. Veď z bývalých programátorov sú už dávno miliardári v%daka Billovmu talentu, ako za mizerný soft vyžmýkať zlato zo zemegule :(
Pridať nový komentár
TOPlist