Wikipedia dnes nefunkčná!

A spolu s ňou mnoho ďalších populárnych web stránok a služieb. Dôvodom je protest.

Počnúc zajtrajším ránom by mala byť anglická verzia on-line encyklopédie Wikipedia nedostupná po dobu 24 hodín. Zakladateľ Jimmy Wales sa týmto krokom pridáva k zástupu iných internetových služieb, ktoré budú v stredu rôznymi spôsobmi bojkotovať chystaný návrh zákona SOPA v Spojených štátoch. Aj na stránke najväčšieho vyhľadávača Google sa má objaviť odkaz, ktorým spoločnosť vyjadrí svoj odpor vočí navrhovaným legislatívnym zmenám. Pridať sa má napríklad aj Facebook či Amazon, v zatiaľ nespresnenej forme.

Návrh zákona známy pod skratkou SOPA (Stop Online Piracy Act) by držiteľom autorských práv dal do rúk nástroj, ktorým by mohli kontrolovať obsah na internete, s možnosťou niektoré stránky blokovať, ich prevádzkovateľov poslať za mreže či dokonca odstránením DNS záznamov nechať celé portály úplne "zmiznúť". A na to všetko by stačilo podozrenie, že na portáli sa nachádza autorsky chránený obsah.

Podporovatelia návrhu, akými sú napríklad filmové štúdiá, sa ohradzujú tým, že digitálne pirátsvo poškodzuje ich biznis a ľudia kvôli tomu strácajú prácu. Druhá strana sa obáva straty slobody internetu a zavedenia cenzúry, s následkami nielen v USA, ale aj na celom svete (keďže mnohé populárne služby majú sídla v štátoch).

Opozíciu v posledných dňoch podporil aj Biely dom, keď prezident Barack Obama, inak naklonený vyššej miere ochrany autorských práv, spochybnil niektoré aspekty návrhu zákona SOPA. Zdá sa, že aj najväčší podporovatelia ustupujú pod tlakom verejnosti. Len v piatok sa totiž z návrhov stiahli požiadavky na blokovanie stránok cez DNS záznamy, podobne by sa malo stať aj v príbuznom návrhu PIPA (Protect IP Act). Zajtrajšou odstávkou šiestej najnavštevovanejšej stránky na svete sa zrejme udalosti pohnú ešte viac. Ak by sa zákony dostali do platnosti, znamenalo by to veľkú ranu základným princípom internetu.

 

Takto vyzerali heslá anglickej verzie Wikipédie v stredu 18. januára 2012.

 

Zdroj: Cnet

Komentáre (8)
passco
hej vo filmovom priemysle ludia stracaju pracu .. ale ked vidim tie top filmy a ich zisky v 100kach milionov tak mi to len da podnet na dalsie stiahnutie tych super trhakov po ktorych nemozem spavat :) Ved aj obycajny trapko Rytmus ma miliony a to vacsina kupuje na 5m Slovensku ...
makroelektro
konecne to mam poriadne objasnene..Sh*t
viperman
hm mne to v opere ide. vypnem javascript a refreshnem stranku. tak to nedirectne na ciernu stranku :)
PROMETHEUS
musis si dat anglicku
mapplec
on hovori pri vypnutom javascripte.. a je to pravda, teraz som to skusal.. to je celkom blbe no, ale co uz..
lucas
Staci stihnut stlacit ESC medzi tym ako sa stihne nacitat cierna verzia stranky a ostane plne funkcna klasicka verzia. (vyskusane na FF)
frcko73
najviac ma stve,ze nejde ani XDA.....ale suhlasim s nimi....
AnnamariaKaucher
This page certainly has all the information and facts I needed concerning this subject and didn’t know who to ask.
Pridať nový komentár
TOPlist