Vývojár obišiel časté znižovanie frekvencie procesora pod Linuxom

Linuxový vývojár obišiel časté znižovanie pracovnej frekvencie procesora, vďaka čomu sa výkonný notebook stával nepoužiteľným.

Linuxový vývojár Jens Axboe, ktorý pracuje na vývoji blokových subsystémov, nedávno vyjadril sklamanie nad nezmysleným znižovaním výkonu procesoru na svojom notebooku - Lenovo X1 Carbon Gen9. Jeho notebook sa tak stáva nepoužiteľným počas niektorých špecifických úlohách, akými sú napríklad: kompilácia linuxového jadra a to aj keď mal notebook pripojený na zdroj. Napriek tomu vývojárovi dokázal poklesnúť takt procesora na 400 MHz. Za tento pokles je zodpovedný modul - ACPI, ktorý má na starosti profilovanie platformy.

Bohužiaľ, je to daň za vyrábanie tenších notebookov, kde výrobcovia musia myslieť aj na teplo. Odvod tepla je komplikovanejší a tak sú producenti nútený robiť určité kroky, aby sa predišlo poškodeniu notebookov. Tejto situácii bol nútený sa prispôsobiť aj operačný systém Linux, ktorý pomocou ACPI profilov upravuje takt procesora, aby bol zachovaný pomer sily, chladenia a výkonu. Vďaka tomu má byť zabezpečený plynulý beh vášho notebooku. Lenže, nie vždy to funguje ako má a ti tohto linuxového vývojárka trápilo.

Preto sa rozhodol podeliť so svojim riešením problému, ktoré bude implementované aj v najbližších aktualizáciách dvoch najpoužívanejších pracovných prostredí - GNOME a KDE. Samotnú úpravu výkonu si môžete nastaviť pomocou príkazového riadka: /sys/firmware/acpi/platform_profile sysfs interface.

Zdroj: Phoronix, Medium,

Pridať nový komentár
TOPlist