Vysokorýchlostný internet skracuje spánok

Ak si zakúpite vysokorýchlostný internet, počítajte s tým, že budete menej spať. A to nie je dobré z viacerých hľadísk.

Nedostatok spánku, odbornejšie nazývaný spánková deprivácia vedie v konečnom dôsledku aj k ekonomickým stratám. Podľa výsledkov výskumu realizovaného neziskovou organizáciou RAND Corporation stojí napríklad Nemecko ročne 60 miliárd dolárov a Spojené štáty až 411 miliárd dolárov. Jedným z faktorov, ktorý spôsobuje nedostatok spánku je vysokorýchlostný internet.

Kvantifikáciou tohto vplyvu sa zaoberal výskum z Milánskej univerzity Bocconi. Podľa výskumu tí, ktorí mali DSL internet spali v priemere o 25 minút kratšie ako tí, ktorí ho nemali. Pričom mladšie ročníky, od 13 do 30 využívali vysokorýchlostný internet najmä na hranie hier a sledovanie videí, u starších ročníkov od 31 do 59 to bolo najmä používanie PC a smartfónov. 

Vplyv vysokorýchlostného internetu sa neobmedzil len na vplyv na dĺžku spánku, no mal vplyv aj na kvalitu spánku. Tá bola u užívateľov DSL internetu nižšia.

Výsledky výskumu boli zverejnené v odbornom časopise Journal of Economic Behavior & Organization.

Zdroj: phys.org

Komentáre (5)
wingo
Tak a teraz čo je príčina a čo následok, lebo kauzalita je vec ošemetná a korelácia ešte nemusí znamenať kauzalitu :)
ne
Očividne sa neskúmal aDSL od telekomu...
hasak
DSL ? dnes ?
Anonymný
"mna irituje pomalý internet... potom som len nasraný a nemožem spat..." ;)
Median
to je zla logika. Ked maju rychly internet travia vic casu na internete, lebo je to z hladiska uzivetleskej privetivosti lepsie. To ale neznamena, ze by sa nezaoberali somarinami ako napriklad sedenim pri telke, keby mali DSL. Cize nulovy dopad na dlzku spanku.
Pridať nový komentár
TOPlist