Výskumníci vytvorili mäkkého robota s neurologickými schopnosťami

V práci, ktorá kombinuje hlboké porozumenie biológii bezstavovcov, ako sú dážďovky s pokrokom v materiáloch a elektronických technológiách, vyvinuli vedci zo Spojených štátov a Číny robotické zariadenie obsahujúce napínateľný tranzistor, ktorý umožňuje neurologické funkcie.

Cunjiang Yu, docent strojárskeho inžinierstva na University of Houston, uviedol, že práca predstavuje významný krok smerom k rozvoju protetík, ktoré by sa mohli priamo spojiť s periférnymi nervami v biologických tkanivách a ponúknuť umelým končatinám neurologickú funkciu. Prispieva tiež k pokroku v mäkkých neurorobotoch schopných myslenia a úsudkov. Yu je korešpondujúci autor v článku publikovanom v Science Advances.

Je tiež hlavným výskumníkom v Texaskom centre pre supravodivosť na University of Houston.

"Keď sa dotknete ľudskej kože, cítite to," povedal Yu, aby opísal ľudské schopnosti, ktoré môže nové zariadenie napodobniť. "Tento pocit pochádza z vášho mozgu, prichádza cez nervové dráhy z kože do mozgu."

Zistenia uvedené v článku majú dôsledky pre neuroprostetiku, ako aj pre neuromorfnú výpočtovú techniku, vznikajúcu technológiu s potenciálom umožniť spracovanie veľkého objemu informácií pomocou malého množstva energie prostredníctvom zariadení, ktoré napodobňujú elektrické správanie neurónových sietí.


Mäkký neurorobot s neurologicky integrovanou dotykovou zmyslovou pokožkou, ktorá mu umožňuje snímať interakcie s vonkajším prostredím a reakcie naň.


Inšpirovaný prírodou

Vedci sa inšpirovali prírodou a navrhli umelé synaptické tranzistory - to sú tranzistory, ktoré fungujú podobne ako neuróny - ktoré fungujú aj po 50% natiahnutí. Výsledná neurologická funkcia je síce menej sofistikovaná ako funkcia jej živých náprotivkov, avšak ako uvádzajú autori výskumu, predstavuje dôležitý prvý krok k pokročilejším inžinierskym systémom.

Vedci opísali tranzistor, ktorý má napínacie charakteristiky podobné tým, ktoré sú v gumenom páse, a vykazoval podobné funkcie ako biologické synapsie, vrátane excitačného postsynaptického potenciálu, prúdu a krátkodobej a dlhodobej pamäte.

Mäkký neurorobot bol vybavený neurologicky integrovanou dotykovou zmyslovou kožou, čo mu umožnilo snímať interakciu s vonkajším prostredím a zodpovedajúcim spôsobom reagovať. „Neurobobot sníma fyzické klepanie a svoj pohyb programovo prispôsobuje prostredníctvom signálov kódovaných synapsii,“ píšu vedci.

Výskumný tím zahŕňa okrem Yu-a aj Hyunseok Shim, Kyoseung Sim, Faheem Ershad, Pinyi Yang, Anish Thukral, Zhoulyu Rao, Hae-Jin Kim a Xu Wang, všetci z University of Houstonskou; Yanghui Liu a Yang Chai, z Hong Kong Polytechnic University; Guoying Gu z Shanghai Jiao Tong University; Li Gao z Nanjing University of Posts and Telecommunications; Xinran Wang z Nanjing University.

Autorka tlačovej správy: Jeannie Kever

Zdroj: www.uh.edu

Komentáre (1)
AM

Dúfam že vymysleli, tí tvrdí roboti mi už liezli na nervy. :)

PS: Všetko je inšpirované prírodou, nevytvorili sme nič, čo by v nej nebolo - spájamé existujúce stavy za účelom tvorby nového stavu, ktorý označujeme lepším, aby sa predal. Samozrejme najlepší spôsob ako produkt predať je povedať, že bude slúžiť na lekárske účely.

Pridať nový komentár
TOPlist