Výskum vysvetľuje odpor verejnosti proti očkovaniu

Prečo je také náročné zvýšiť úroveň vakcinácie populácie? Ako ostáva populárny odpor proti očkovaniu stále silný aj napriek tomu, že ochorenia, pri ktorých je možná prevencia sa vracajú?

Nová štúdia z Dartmouth College ukazuje, že problémy s očkovacími látkami v minulosti môžu spôsobiť jav známy ako hysterézia, vytvárajúc negatívnu históriu, ktorá utvrdzuje odpor verejnosti proti očkovaniu. Toto zistenie vysvetľuje, prečo je také ťažké zvýšiť úroveň vakcinácie aj vtedy, keď ohromné množstvo dôkazov indikuje, že vakcíny sú bezpečné a prospešné.

Hysterézna slučka spôsobuje, že vplyv sily sa pozoruje aj po vylúčení sily. To je dôvod, prečo môže miera nezamestnanosti v oživujúcom sa hospodárstve niekedy zostať vysoká. Preto fyzické predmety odolávajú návratu do svojho pôvodného stavu po tom, čo sme na ne pôsobili vonkajšími silami. A podľa výskumu z Dartmouthu je to dôvod, prečo verejnosť odmieta očkovanie proti ochoreniam, ako je bežná chrípka.


Sociálna imitačná dynamika očkovania môže vykazovať hysteréziu. Tento obrázok ilustruje hysteréznu slučku vo vzťahu k prepuknutiu osýpok a iných detských chorôb v Európe a Severnej Amerike. Credit: Feng Fu and Xingru Chen.

"Vzhľadom na všetky prínosy očkovania sa nám podarilo pochopiť, prečo miera očkovania môže zotrvať na nízkej úrovni," povedal Feng Fu, profesor matematiky na Dartmouth College. "Na histórii záleží a teraz vieme, že hysterézia je súčasťou odpovede."

Výskum, publikovaný v časopise Proceedings of the Royal Society B, je prvou štúdiou, ktorá dokazuje, že hysterézia môže mať vplyv na verejné zdravie.

"Keď ľudia spochybnia bezpečnosť alebo účinnosť vakcíny, môže byť veľmi ťažké presvedčiť ich, aby sa pohli ďalej za negatívne asociácie. Hysterézia je mocná sila, ktorú je ťažké prelomiť na spoločenskej úrovni," povedal Fu, ktorý viedol výskum tím.

Nízka akceptácia očkovacích látok je problémom verejného zdravia, ktorý môže spôsobiť stratu "skupinovej imunity" a viesť k šíreniu infekčných chorôb. V častiach Európy a Severnej Ameriky sa detské choroby ako osýpky, mumps a čierny kašeľ vrátili v dôsledku nedostatočného očkovania.

Predchádzajúce štúdie kombinovali modely správania s epidemiológiu s cieľom porozumieť výzve dobrovoľnej vakcinácie, ale nedokázali úplne vysvetliť pretrvávanie nízkej akceptácie očkovacích látok. Výskum v Dartmouthde špeciálne skúma, ako môžu minulé problémy spojené s očkovaním ovplyvniť súčasné a budúce rozhodnutia o očkovaní.

"Táto štúdia ukazuje, prečo je tak ťažké zvrátiť nízke alebo klesajúce úrovne vakcínácie," povedal Xingru Chen, diplomant v Dartmouth a prvý autor výskumnej práce. "Sila logických argumentov týkajúceích sa otázok verejného zdravia nie je dostatočná na to, aby prekonala hysteréziu a ľudské správanie."

Podľa výskumu môže byť hysterézna slučka spôsobená otázkami súvisiacimi s rizikom a účinnosťou vakcín. Negatívne skúsenosti alebo vnímanie súvisiace s očkovaním ovplyvňujú tendenciu absorpcie v priebehu času - známu výskumníkom ako "očkovacia trajektória", ktorá uviazla v hysteréznej slučke.

Hysterézia zabraňuje zvýšeniu úrovní očkovania aj po odstránení negatívnych námietok, čo spôsobuje, že spoločnosť je čoraz zraniteľnejšia voči vypuknutiu ochorení.

"Pokiaľ ide o úrovne vakcinácie, minulosť predpovedá budúcnosť. Bohužiaľ to znamená, že veľa ľudí bude zbytočne trpieť, pokiaľ nenájdeme spôsob, ako prelomiť negatívny vplyv hysteréznej slučky," povedal Fu.

Štúdia odkazuje na príklad vakcíny proti čiernemu kašľu v Anglicku a Walese v období od roku 1978 do roku 1992. Bolo potrebé 15-ročné obdobie na obnovenie vakcinačnej úrovne pri "čiernom kašľi" na z 30 percent na 91 percent. Podľa výskumného tímu by takáto obnova mala za ideálnych okolností trvať len asi rok.

Výskum poukazuje aj na pomalý nárast úrovne vakcinácie pri osýpkach. V niektorých krajinách, napríklad vo Francúzsku, sa osýpky stali endemickou chorobou napriek dostupnosti účinnej vakcíny.

Podľa štúdie: "Úroveň vakcinácie proti osýpkam postupne rástla, ale stále nie je dostatočná, viac ako desať rokov po neslávnom očkovaní proti MMR a kontroverzii s autizmom."

"Úrovne očkovania v populácii môžu rýchlo klesnúť, ale kvôli hysterézii môže zotavenie v tej istej populácii trvať mnoho rokov," povedal Chen.

Pre bežnú chrípku štúdia naznačuje, že vakcína by mala mať účinnosť vyššiu ako 50 percent, aby sa dosiahli vysoké úrovne vakcinácie, čo je ťažké dosiahnuť kvôli rýchlosti, s ktorou choroba mutuje.

Výskumný tím dúfa, že vďaka identifikácii účinku hysterézie pri očkovaní, môžu predstavitelia verejného zdravotníctva navrhnúť kampane, ktoré zvýšia dobrovoľné očkovanosť, najmä podporou očkovania ako altruistického správania, ktoré si vyžadujú morálne a sociálne normy.

Zdroj: www.eurekalert.org

 

Komentáre (17)
GramrNázi

Autor má stále rok 2018???

peter

zdegenerovany narod vsetko blud a vsade tieto komentare a odpoved lahka! kazdi kto chce naj sa ockuje aj kazdi den az do smrti! a kto nechce je jeho vec? ale to bi musela bit demokracija ale toto teraz je demokraticka diktatura! mensina musi pocuvat vetsinu ci sa to paci alebo nie

SLK

Ako chces niekoho presvedcit, za mas pravdu vo veci tak zlozitej, ako je hodnotenie celej spolocnosti, ked nevies napisat dve vety bez vaznych gramatickych chyb?

Strif

A ked sa k tomu pripoji aj ruska propaganda o skodlivosti ockovania, tak hlupost slavi uspechy.

Pipin

Hlupost spociva hlavne v style: 'Kto nie je s nami je proti nam'. 'Nenechajme ludi sa rozhodnut', Ale ved vieme ako a pre koho svet funguje..

Tec

Tipnem si, pre jasterov ? :D

Murkoslav

Dúfam, že si už prihlásený za vojaka a ideš čoskoro k ruským hraniciam bojovať proti zlým Rusom. A samozrejme dôsledne zaočkovaný. Proti všetkému čo len existuje.

Upps

Nie. Ja dufam, ze tu rusky vojak nepride ako v 68. To, ze v ramci hybridnej vojny tlacia cez socialne siete antivax propagandu je siroko zname. Tak sa spamataj alebo chod zit do toho dobreho ruska, z ktoreho v poslednych rokoch kazdy rus co mohol emigroval.

AAA

Taktiez, ked prisiel v 44 nas oslobodit, alebo v 46, ked nam v case hladomoru poslal obilie. Nie je len 68.

Upps

Teraz sa nesprava priatelsky, naopak vedie proti nam hybridnu vojnu a to aj cez podporu protivakcinacnych iniciativ. To mu ku cti nesluzi.

RoboV

Verejnosť je hlavne opatrná. Násilný tlak (povinné očkovanie, pokuty) vyvoláva protitlak a oprávnené pochyby. Nebol problém pri malom množstve očkovaní, ktoré prebiehali postupne, ale s nástupom multivakcín ktoré sa naviac aplikujú v čím ďalej menšom veku detí je to výrazne horšie. Nulová zodpovednosť doktorov za vedľajšie účinky, zbavovanie sa zodpovednosti výrobcov k tomu tiež neprispieva.
A malý postreh: niekoľko najväčších epidémii prebehlo po maximálnom zaočkovaní populácie proti tým chorobám...
Inak zaujímavé je, že skoro nikdy nebýva uvedené, že aké množstvo z novo nakazených už zaočkovaných proti danej chorobe bolo. Pri chrípke sa s tým už počíta, že niekomu očkovanie (možno) pomôže, niekomu nie a niekoho to rovno aj zabije.

Uuups

Opatrnost verejnosti v tomtom pripade nakoniec povedie k epidemii niektorej z vakcinovanych chorob. A to uz nebude taka sranda, ked tu budu ludia zomierat ako v obdobi pred vakcinaciami.

RoboV

Takto to nefunguje. Najväčší pokles infekčných chorôb nenasledoval po masívnej vakcinácii ale ešte predtým - po radikálnom zlepšení životných podmienok ľudí. Je ale hlúposť nevakcinovať proti chorobám s trvalými následkami, ale zase niektoré by mali prebehnúť prirodzenou cestou.
V princípe je vakcinácia správna cesta, len nabrala nevhodný smer a nad týmto faktom by sa mali zodpovední zamyslieť, nie to tlačiť násilím.

yo

pr bludy, alias kampan farmaceutickej mafie

AM

Vakcinácia má zmysel pri určitých chorobách, proti väčšine tých prirodzených (nevytvorené/neupravené človekom) sa ale imunita MUSÍ brániť sama, inak sa nikdy nerozvinie! Zakrpatie, rovnako ako zakrpatie váš mozog, keď budete neustále konzumovať tieto hollywoodske s*ačky. Tak naše telo jednoducho funguje, vrátane mysle.

Nespájajte neustále Rusov s politikov, ovládnuť zdroje sa snaží každý národ a Amerika je na prvom mieste. Od mala máte vygumovaný mozog aby ste konzumovali bez vlastného názoru a tvorili si závislosť na technike.

Janka

Vzdy som bola za povinne ockovanie,ale dnes v takej dobe aka je sa uz neda verit nikomu,preto sa necudujem mladym ,ze nechcu dat ockovat vlastne deti,preco asi?treba sa nad tym zamysliet ,kompetetni....

Komu verit

Preto existuju projekty ako demagog.sk, ktore preveruju co politici hovoria a ukazuju, kto kolko klame. Probem je, ze slovenski volici si volia tych, ktori klamu najviac. Vyzera to tak, ze problem je v tom, ze si volime takych, ktorym sa neda verit. Problem je v tom, ze cast spolocnosti sa chce nechat oklamat.

Pridať nový komentár
TOPlist