Výrobcovia SSD diskov skracujú záruky

Za vzniknutý problém môže kryptomena Chia.

Za túto situáciu je zodpovedná kryptomena Chia, ktorá je veľmi náročná na kapacitu diskov a ich výkon. Na tento stav sa rozhodli reagovať niektorí výrobcovia skrátením záruky. Medzi takýchto výrobcov patrí aj PNY, ktorý zaznamenal nadmerné opotrebovanie SSD diskov, ktoré sa prejavilo znížením výdrže zápisu, inak známe aj ako Terabytes Written (TBW). Na diskoch rady XLR8 CS3030 výrobca zaznamenal pokles úrovne TBW až o 79 percent, vďaka čomu disk nevydrží ani garantovanú päťročnú záručnú dobu danú výrobcom.

Hodnota TBW znázorňuje odhadované množstvo údajov, ktoré je možné zapísať na SSD disk počas celej jeho životnosti. Vďaka nadmernému využívaniu diskov ťažiarmi je veľmi pravdepodobné, že SSD vyčerpajú svoju výdrž neúmerne rýchlo a teda skôr ako uplynie ich záruka. Zároveň tak majitelia nebudú môcť využiť ani garantovaný servis. Podľa spoločnosti PNY, majitelia diskov, ktorí ich využívajú primerane, tak uplynie aj päťročná záruka, kým dosiahnu hraničné hodnoty TBW.

Výrobca diskov prišiel k zmene pravidiel pre disky rady XLR8 CS3030, a to vďaka dvom faktorom: zvýšeným dopytom ťažiarov kryptomeny Chia a celosvetový nedostatok NAND čipov. K výrobcovi PNY sa pridal aj spoločnosť GALAX, ktorá zverejnila na svojej webovej stránke oznámenie súvisiace s nadmerným využívaním ich diskov, pričom sa neprimerane vyčerpáva hodnota TBW. Vďaka tomu nakoniec prichádza k porušeniu záručných podmienok.

Zdroj: Neowin,

Komentáre (5)
Pjetro de

Nerozumiem. Zaruky sa davaju na obdobie, alebo TBW a to takto: PODLA TOHO CO UPLYNIE/NASTANE SKOR !
Ked prekrocim TBW hoci aj za 3 mesiace miesto 5 rokov, zaruka pada automaticky, vyrobca nemusi nic skracovat. Rovnako opacne, ked za 5 rokov nezapisem na SSD ani bajt, rovnako zaruka pada automaticky, vyrobca nemusi nic skracovat.

Ako s autom v zaruke, serviska a olej, dlha servisneho intervalu napr. 2 roky alebo 30 tisic km, rovnako PODLA TOHO CO NASTANE SKOREJ. Palubak to krasne zahlasi aj v ludovej smradlavej plechovej krabicke na 4 kolesach za 10 tisic €. Takuto "zlozitu logiku" skutocne palubak zvlada.

Takze skutocne nerozumiem ake skracovanie zaruk pre SSD je nutne robit ...

drobec

Podla zdrojoveho clanku, vyrobca znizil prave to TBW. Cize kto bude disk pouzivat excesivne, pride o zaruku ovela skor. Standardnym uzivatelom by TBW malo vystacit na celych 5 rokov.

Pjetro de

nuz to je potom divne, parameter BTW bol zrejme streleny naslepo a SSD v skutocnosti tolko zapisov nevydrzi, parameter bol prehnane optimisticky, nechapem ako to tam mohli dat, asi nepocitali s tym ze tie SSD bude niekto tryznit a to BTW (t.j. v konecnom dosleku pocet prepisov pamatovych buniek flash) je napr. polovicne

ked sa to BTW preratava na kapacity, v sucasnosti to vychadza hruba od 200 do 600 prepisov pre TLC a 100-300 prepisov pre QLC, v casoch MLC (spravne by malo byt DLC = dual level cell) to bolo 3000-10000 prepisov a v casoch SLC od 50 tisic do 100 tisic (to vsak boli uplne zaciatky SSD diskov v roku pana 2007/2008 a pre take SLC dokonca ani nebol TRIM, garbage collection, wear leveling, proste nic co maju dnesne SSD, lebo pocet prepisov pamatovych buniek flash bol v extremoch v porovnani s najsmejdovejsimi dnesnymi QLC az 1000x vacsi)

Bender Rodriquez

Tak je , tiez tomu nerozumiem ale minery nech uz idu do p... Nemozem si kúpiť koli nim gpu.

Miro R

To už sú špekulanti čo skupujú hw vôbec nejde o žiadnu kryptomenu

Pridať nový komentár
TOPlist