Vyhynutie mamutov spojené s globálnym otepľovaním

, Autor: Pavol Bobik

Vyhynutie mamutov na našej planéte sa spája s periódami rýchleho oteplenia. Globálne otepľovanie bolo pravdepodobne primárnou príčinou ich vyhynutia. Človek len dokončil, čo klíma začala.

Podľa aktuálne zverejnenej štúdie v odbornom magazíne Science sú rýchle globálne otepľovania v období Pleistocénu, v období pred 56 tisícmi až 12 tisícmi rokov, dôvodom vymierania veľkých živočíchov vtedajšej fauny. Oteplenia o 4 až 16 stupňov Celzia v období niekoľkých desaťročí viedli k dramatickým zmenám v globálnej miere zrážok a type a rozšírení vegetácie.

Analýza starovekých DNA vedená austrálskymi univerzitami University of Adelaide a University of New South Wales už pred desiatimi rokmi viedla k objaveniu rýchlych vymieraní veľkých živočíchov neskorého pleistocénu. Prvé podozrenie padlo na rýchle klimatické ochladenia, no s upresňovaním datovacích metód a zvyšujúcim sa počtom analyzovaných DNA vzoriek začalo byť evidentné, že pravdou bude presný opak. Prekvapivé zistenie vyplývajúce z presnejšej časovej škály vymieraní a vývoja globálnej klímy ukázalo, že človek nie je hlavným vinníkom týchto vymieraní.

Ako sa vďaka rýchlym otepleniam menila flóra planéty, tak väčšie živočíchy prichádzali o prostredia, v ktorých dokázali prežívať. Ich redukované počty potom vyhladil človek. Ukazuje to, že klímou redukované počty megafauny boli citlivé na vplyv ľudí.    

 
 

Zdroj: cbcnews.com

Kľúčové slová
globálne otepľovanie
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Tato teoria je v rozpore s objavmi zamrznutych Mautov na Sibiri, ktore boli rychlo zmrazene (akoby hodene maso do mraziaka) a ich maso by bolo teoreticky konzumovatelne v case nalezu.

Práve naopak, aj teraz sa otepľuje a prepadávajú sa veľké jamy na Sibíri z dôvodu roztopeného podložia ktoré predtým tisíce rokov bolo trvalo zmrznuté. Aj tie nájdené telá mamutov čo sa našli, sa zrejme prepadli v čase keď bola pôda rozmrznutá z dôvodu oteplenia.

No myslím že ich skôr dorazil ten posun pólov o 23,5 stupna a následná potopa pred 12 500 rokmi :-)
Alebo si myslíte že mamuti zamrzli len tak, s plnými žalúdkami potravi na Sibíri? :-) Aj esmikácui vraveli že volakedy dávno sa valilo z neba tolko snehu že všetko pomrzlo. Indiáni majú povesť o Snežných bratoch.

Globálne otepľovanie môže na niektorých miestach, kde pôvodne prúdili teplé morské prúdy, ich zastavením alebo zmenou smeru spôsobiť prudké ochladenie.

nemali sa tolko vozit na SUVckach.

Re: Vyhynutie mamutov spojené s globálnym otepľovaním

Nuž čo! Okrem presstitutiek existujú aj "vetecké" prrestitutky, ktoré napíšu to, čo sa hodí do krámov otepľovačov, ktorí na rôzných "kvótach" či povolenkách zarabajú ťažké peniaze. Takzvaný hokejkový graf je jasnou ilustráciou.

Poslať nový komentár

TOPlist