Výhra plodí ďalšiu výhru?

, Autor: Tomáš Zvorák

Šťastné série výhier najmä v športe sú roky predmetom diskusií a pretavili sa do zaužívaného slovného spojenia "výhra plodí ďalšiu výhru". Je to len mýtus, alebo na tom čosi skutočne je?

Medzinárodný tím výskumníkov podrobil tento fenomén štatistickému výskumu a jeho výsledky zverejnili v magazíne Nature. Venovali sa výskumu nadpriemerne úspešných období v kariérach umelcov, filmárov a vedcov. U umelcov sledovali predaje ich diel, u filmárov tržby filmov a u vedcov počty citácii. Zistili, že fenomén skutočne existuje. Postretol 91 percent umelcov, ktorých kariéry sledovali, 92 percent filmových režisérov a 90 percent vedcov. Ide teda o bežný jav v kariérach úspešných ľudí. Trvanie týchto úspešných periód bolo vo všetkých oblastiach relatívne podobné. V umení to bolo 5,7 roku, v filmovej tvorbe 5,2 roku a vo vede 3,7 roku. Navyše zistili, že bolo veľmi zriedkavé, aby sa v kariére jednotlivca vyskytlo viac štastných období, väčšina skúmaných kariér mala len jediné takéto obdobie. 

Čo je zaujímavé, výskyt týchto úspešných období nesúvisel s produktivitou práce. Väčšina sledovaných kariér nevykázala v danom období viac vyprodukovaných diel, filmov či článkov. Výskyt týchto šťastných období nesúvisel so žiadnou detekovateľnou zmenou produktivity, v priebehu času sa vyskytovali náhodne.

Hlavným autorom článku je Dashun Wang z Northwestern Unversity. 

Zdroj: en.brinkwire.com

 

 

Kľúčové slová
veda
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Re: Výhra plodí ďalšiu výhru?

Blbost na n-tu ked n sa blizi k nekonecnu. Zas niekto porovnava absolutne neporovnatelne. Opakovany uspech v umeni, filme ci vede navodzuje dalsi uspech .... aha. A to panov autorov studie absolutne nenapadlo ze to nie su v matematickom, zmysle NEZAVISLE a NEOVPLYVBNITELNE DEJE? Je to az neslusne ovplyvnene verejnou mienkou. Ak nejaky Spielberg natoci 2-3 super uspesne block-bustery, od stvrteho filmu nebude nikto cakat ze to bude podradne D-cko s rozpoctom americkeho pubertaka. Este k tomu umeniu, filmu, hudbe a vede priradme politiku a sme doma ... Preco slava politikov trva 3-4 volebne obdobia (a niekde aj viac). Preco ten Putin furt vyhrava. To bude istotne tak nezavisly a nahodny jav ako hadzanie idealistickou kockou.

Poslať nový komentár

TOPlist