EN

Všetko najlepšie, Firefox!

 
Mozilla Firefox, obľúbený webový prehliadač, oslavuje deviate narodeniny.

Verzia 1.0 debutovala 9. novembra 2004 ako samostatný alternatívny prehliadač k Mozilla Suite, ktorý pozostával z časti Navigator (browser), Communicator (Mozilla mail a diskusné skupiny), Composer (na tvorbu webových stránok), ChatZilla (IRC klient) a adresára.
 
Mozilla oznámila svoje plány presunúť svoju pozornosť z celého balíka Mozilla Suite na Firefox a Thunderbird v apríli 2003, avšak prechod nebol hladký. Projekt zaoberajúci sa browserom bol pôvodne známy pod menom Phoenix, ale bol donútený zmeniť meno na Firebird, kvôli sporom o obchodnú značku kolidujúcu s Phoenix Technologies.
 
 
Nakoniec vo februári 2004 Mozilla Foundation rozhodla pre meno Mozilla Firefox, alebo ako jej bežne dnes hovoríme, jednoducho Firefox. Neskôr v tom istom roku nasledoval debut a Firefox sa stal vážnym konkurentom pre Internet Explorer od Microsoftu. Veď len za prvý rok bolo zaznamenaných 100 miliónov stiahnutí Firefoxu. Do roku 2009 prehliadač zaznamenal dokonca viac ako miliardu stiahnutí.
 
V súčasnosti je Firefox druhý alebo tretí najpopulárnejší prehliadač v závislosti od toho, aká štatistická metóda sa použije. Tak napríklad analytická firma Shareholic nedávno prehlásila Firefox za druhý najpoužívanejší prehliadač s 16,6% podielu za Google Chrome. Naproti tomu StatCounter označuje Firefox až ako tretí najpoužívanejší browser. Podľa nich je Firefox prekonaný IE s takmer 10%-tným náskokom.
 
Zdroj: techspot
 
Pridať nový komentár
TOPlist