Vráti sa Concorde? NASA chce nadzvukové civilné lietadlá

Ďalší nádej pre nadzvukové lety. NASA schválila mnohomiliónovú zákazku na vývoj nových nadzvukových lietadiel pre civilné letectvo.

Vráti sa nadzvuková éra civilného letectva? Ubehlo už takmer 15 rokov odkedy vzlietol posledný britsko-francúzsky Concorde. Lietadlo, ktoré dvojnásobne prekonávalo rýchlosť zvuku môže mať konečne nástupcu. Concorde bol síce najrýchlejšie civilné lietadlo, trpel ale na problémy s vysokou spotrebou a hlavne hlučnosťou. Ani komfort v lietadle nebol ideálny. Nebolo nič nezvyčajné, keď Concorde pri prechode zvukovou bariérou tvoril rázovú vlnu, ktorá potom na zemi rozbíjala okolité okná. Bol dokonca tak hlučný, že jeho prevádzka nad americkými mestami bola zakázaná.

NASA teraz podpísala konktrakt s Lockheed Martin (LMAC) na vývoj nového supersonického lietadla.

Kontrakt vo výške takmer 250 miliónov dolárov má za cieľ vyvinúť nové Delta-tvary lietadiel, ktoré rapídne znížia hlučnosť pri lete. Očakáva sa, že do roku 2021 bude Lockheed Martin mať reálny koncept. Od roku 2022 by experimentálne lietadlo mohlo reálne lietať nad americkými mestami. Ak všetko pôjde podľa plánu, nového civilného lietadla sa môžeme dočkať najskôr za dekádu.

Zdroj: techspot

Komentáre (2)
Bruno1980
Zaujimave,drahe, zbytocne
Ksjkl
Nasa je odkedy aerolinka?
Pridať nový komentár
TOPlist