Volvo plánuje skoncovať s fyzickými kľúčmi od auta

 
Švédska automobilka plánuje od roku 2017 dodávať novým majiteľom vozidlá bez fyzického kľúča. Nahradiť by ho mala mobilná aplikácia, ktorá bude uchovávať unikátny digitálny kľúč.

Už dnes ponúkajú niektoré automobilky možnosť odomknúť alebo zamknúť automobil pomocou mobilnej aplikácie. Pre správne fungovanie všetkých funkcií je však nevyhnutné, aby malo vozidlo neustále zapnuté mobilné pripojenie. Aplikácia, na ktorej pracujú vývojári vo Volve, by mala tento nedostatok odstrániť. Komunikácia medzi telefónom a automobilom by mala v blízkosti vozidla prebiehať výlučne cez technológiu Bluetooth.
 
 
Ak sa teda majiteľ priblíži k svoju vozidlu, aplikácia v smartfóne by sa mala automaticky spárovať s automobilom, a pokiaľ disponuje správnym digitálnym kľúčom, budú sprístupnené možnosti ako odomknutie vozidla, či štart motora.
 
Aplikácia by mala poskytovať aj možnosť zdieľania kľúča medzi viacero osôb. Ak by sa majiteľ rozhodol požičať vozidlo rodinnému príslušníkovi, či priateľovi nemusel by sa s danou osobou vôbec stretnúť. Stačilo by povoliť okamžité zdieľanie v aplikácii a o problém bude postarané.
 
Volvo plánuje spustiť testy už v priebehu najbližších mesiacov na letisku v meste Göteborg. Zatiaľ nie je jasné, ktoré modely by mohli byť v budúcnosti dodávané bez fyzického kľúča, no prvotné testovanie bude prebiehať na rôznych nových, ale aj starých modeloch. Volvo plánuje novinky zaviesť už od budúceho roku a aplikácia by mala pracovať na operačných systémoch Android a iOS. 
 
Zdroj: techradar
 
Komentáre (1)
mano8
hmm ale je to otázne z hladiska bezpecnosti... "čo" telefonu priradí kluc ? server ? - v dnesnej dobe to nieje priliz bezpecne. mozno unikatny kluc - ktorý pouzije raz (naprogramuje app) a potom ho moze nechat doma v zasuvke. To skôr !
Pridať nový komentár
TOPlist