Vikingské bojovníčky skutočne existovali

Tridsať kilometrov západne od Štokholmu na ostrove Björkö je miesto zvané vo Vikingských časoch Birka. Vikingské osídlenie medzi 8. a 10 storočím nášho letopočtu, ktoré potvrdzujú početné archeologické nálezy, je všeobecne pokladané za najstaršie Švédske mesto.

Hrob označený Bj 581, ktorý v Birke odkryl archeológ Hjalmar Stolp v 80. rokoch 19. storočia ukrýval kostrové pozostatky z polovice 10. storočia naznačujúce, že išlo o ženu. Predmety okolo ako meč, šípy, herná sada a kostry dvoch koní v hrobe hovorili, že šlo o bojovníčku. To bola kontroverzná predstava, a nakoniec prevládol názor, že ide o hrob bojovníka. Celé storočie bol hrob Bj 581 pokladaný za hrob muža.


Illustrácia Evalda Hansena založená na pôvodnom pláne hrobu Bj 581 odkrytého Hjalmarom Stolpeom; publokované v 1889 (Stolpe, 1889)

V odbornom článku zverejnenom v magazíne American Journal of Physical Anthropology výskumný tím z univerzít v Uppsale a Štokholmskej univerzity túto storočnú predstavu vyvracajú. Výskum DNA potvrdil že šlo o ženu. V tlačovej správe uvniverzity v Uppsale k tomu spoluator článku Professor Mattias Jakobsson hovorí "Toto je prvé formálne a genetické potvrdenie vikingskej bojovníčky".  A ďalší zo spoluatorov, Neil Price dodáva "Písomné zdroje príležitostne spomínajú ženské bojovníčky, ale toto je prvýkrát, čo sme naozaj našli presvedčivé archeologické dôkazy o ich existencii".

Vedúca výskumu Charlotte Hedenstierna-Jonson poznamenáva "Hracia sada naznačuje, že je to dôstojníčka, niekto, kto pracoval s taktikou a stratégiou a mohol viesť bojové jednotky. To, čo sme študovali, nebola Valkýra zo ságy, ale skutočný vojenský vodca, kde sa ukázalo, že to bola žena".


Rekonštrukcia možného výzoru hrobu.

 

Zdroj: www.uu.se

Komentáre (1)
roob
Jasne ze existovali :) Lagertha je najlepsia postava v seriali, Ragnar ju nemal zamenit za tu hnusnu zubatu kralovnu :)
Pridať nový komentár
TOPlist