Vieme prečo meškajú nereferečné verzie RX 480

AMD má obrovský problém s výrobou a dodávkou čipov. 

V minulosti sa čipy vyrábali výlučne v GloFo (Global Foundries). Nový čip, na ktorom beží RX480 je témou na dlhú debatu. Nedávno sa objavili tvrdenia, že pre AMD vyrába čipy Samsung novou 14nm technológiou. Faktom ale je, že nikto v skutočnosti poriadne nevie, kde sa čip vyrába, teda okrem samotného AMD. Pravda bude zrejme uprostred a čipy vyrábajú obaja výrobcovia. To je možno dôvod, prečo niektoré preddprodukčné vzorky bežali na 1,4 - 1,5 GHz. Keď ale začala finálna výroba, využiteľných čipov s danou frekvenciou bolo príšerne málo. Teoreticky by z jedného wafera bolo možné vyrobiť okolo 240 čipov ak je funkčných len okolo 75℅ a z toho danú frekvenciu zvládne pri prijateľnom TDP a napätí len polovica, je to vážny problém. Je nutné si uvedomiť, že sa jedná o novú neodladenú výrobu. 
 
AMD tak muselo pristúpiť k radikálnemu riešeniu - znížiť frekvenciu jadra. To je aj dôvod prečo je tak veľký rozpyl v pretaktovaní. Väčšina čipov končí okolo 1360 MHz bez nejakých úprav v biose karty. Výrobcovia kariet ale vo väčšine prípadov prichádzajú na trh s OC verziami, RX 480 ale nemá extra rezervy na pretaktovanie. Výrobcovia potrebujú aby karty bežali stabilne aspoň 4% nad ich referenčnými clockmi. Ako čip starne, z dôsledku teplôt sa degraduje kvalita - jadro je nestabilné, viac kúri a vyžaduje viac napätia. Ak teda chceme uviesť na trh kartu s taktom 1350 MHz, potrebujeme aby vedela bežať stabilne aspoň na 1404 MHz. Z veľmi dobrých zdrojov vieme, že takýchto čipov je málo. AiB výrobcovia preto otáľajú s príchodom nereferenčných kariet. Ako jediný uviedol kartu Sapphire (Nitro) s taktom 1306 - 1342 MHz. Túto kartu je možné pretaktovať na ~ 1390MHz, SOC edície tak skoro nebudú. Je možné, že sa dočkáme upravenej RX485 (spomeňte si na HD 4870 a HD 4890).  
 
Aj preto sa omeškajú RX470 a RX460.
 
Komentáre (2)
pif666
Tak to su velmi zle spravy! AMD to s launchom 14nm produktov vobec nevyslo, nVidia naopak az necakane zahviezdila. V konecnom dosledku to bude akurat zle pre zakaznika. Sice ma zatial nic netlaci, ale uz sa obzeram aj po gtx1060/1070 ... dam tomu cas
eren
neprijemné no mne stači moja gtx 960 zatial bohato :) kedže vývojari hier nevedia ešte vytlačit z hw ćoho je shopny :)
Pridať nový komentár
TOPlist