Veľký zlom - zvukové vlny využité na levitáciu!

Vedci prišli na spôsob ako využiť zvukové vlny na levitáciu objektov – odrazom od reflektívnych povrchov.

Japonskí vedci vyvinuli novú techniku, ktorou dokážu nechať levitovať a ovládať malé objekty, využitím len zvukových vĺn. Pri prvom videu prezentovali 3 milimetrovú polystyrénovú loptičku. Samozrejme to nebolo úplne stabilné ale podarilo sa ju zdvihnúť. Vytvorila sa akási komora v bloku, ktorú bolo možné ovládať a následne sa upravila amplitúda a fáza každej z tejto komory. Poučenie z tohto vyplýva, že aj zvukové vlny dokážu vyvíjať malinký ťah a vytvoriť levitáciu. Sami vedci takýto stav nazvali: „akustická pasca v požadovanej polohe“.

Vedci plánujú ďalej skúmať tento jav a postupne ho vylepšiť. Do budúcna tak bude možné zvukovými vlnami ovládať menšie objekty, čo znamená veľké využitie v nanotechnológiach či biomedicíne.

Zdroj: techspot, sciencealert

ImageCredit: Kondo and Okubo, JJAP, 2021

Komentáre (2)
Pjetro de

To nemozete mysliet vazne !!!
https://en.wikipedia.org/wiki/Acoustic_levitation

Clanok o akustickej levitacii polystyrenovej gulicky som cital kedysi pred pol druhou dekadou. To bolo v casoch ked nas IT portaly kazdorfocne zacali bombardovat uzasnymi spravami ze budeme mat 1 TB 32-vrstvove opticke media a uz na buduci rok pridu a opakovalo sa to rok co rok

Marekxxx

Zaujimave , jeden takyto levitator som si popajkoval asi pred rokom doma a funguje rovnako.

Pridať nový komentár
TOPlist