EN

Veľká Británia by mala do konca roka povoliť „samojazdiace“ autá

Vláda vo Veľkej Británii oznámila, že samojazdiace autá by mohli byť povolené do konca 2021. Ako prvé budú schválené vozidlá s automatickým udržiavaním v jazdnom pruhu (Automated Lane Keeping Systems - ALKS). Táto technológia kontroluje pozíciu a rýchlosť automobilu v jednom jazdnom pruhu a je zatiaľ limitované maximálnou rýchlosťou jazdy 60 km/h. 

Vláda tieto vozidlá označuje ako samojazdiace, aj keď schopnosti systému ALKS sú limitované a poisťovne varovali úrady, že takáto definícia je zavádzajúca. Vodič nebude v tomto prípade však povinný sledovať cestu, ani držať ruky na volante. Môže napr. sledovať film, alebo používať smartfón. Bude musieť zostať ostražitý a v prípade potreby do 10 sekúnd prevziať riadenie. Ak vodič nezareaguje, vozidlo zapne výstražné smerové svetlá, spomalí a následne úplne zastaví.

Technológia by mala priniesť menej nehôd, ktoré sú spôsobené zlyhaním ľudského faktora. Presné znenie zákona sa stále prejednáva, aby bola zachovaná bezpečnosť cestnej premávky. 

Známy Autopilot od spoločnosti Tesla využíva technológiu podobnú ALKS. Ide stále o tzv. Level 2 v rámci piatich úrovni autonómie samojazdiacich áut. Ďalší, Level 3, už nebude vyžadovať vodičovu pozornosť, ani držanie rúk na volante, kým na to vozidlo neupozorní – to zahŕňa práve spomínanú technológiu ALKS. 

Zdroj: BBC News
Obrázok: Reuters/Jason Cairnduff

Komentáre (1)
Pjetro de

10 sekund na reakciu .... VTIPNE ... to uz bude auto s uzasnym ALKS asi tak 9,5 sekundy po smrtelnej nehode

Pridať nový komentár
TOPlist