Vedci vyvinuli revolučný drevený nôž

Vedcom sa podarilo vyvinúť nôž z dreva, ostrejší než oceľ.

Určite ste sa s tým už stretli, hlavne v bufetoch, že ste k jedlu dostali plastový alebo prinajlepšom drevený príbor, ale odkrojiť s tým niečo je veľký problém. To sa teraz vedcom podarilo zmeniť, pretože vyvinuli nový druh dreveného noža, ktorý má byť až trojnásobne ostrejší, než oceľ. V súčasnosti patria medzi najlepšie nože tie, ktoré sú vyrobené z nehrdzavejúcej ocele a keramiky. To možno zmení tento vynález.

Jeden z výskumníkov - Teng Li hovorí, že sa mu spoločne s tímom výskumníkov podarilo vyvinúť dvojstupňovú metódu kalenia. Pomocou novej technológie vedci dosiahli až 23-násobnú tvrdosť čepele. Klasické drevo obsahuje približne 50 percent celulózy, pričom zvyšok tvoria slabšie molekuly. Vedcov nový postup dokázal odstrániť tieto slabé molekuly, ale zároveň zachovať celulózu. Zároveň s pomocou náteru z minerálneho oleja sa výskumníkom podarilo ochrániť jeho ostrosť aj počas umývania.

Ako je teda možné, že nôž si zachoval svoju ostrosť a tvrdosť? Práve vďaka dvojstupňovému kaleniu, ktoré zabránilo vzniku defektov. Tím výskumníkov pokračuje ďalej a vyvinuli aj drevené klince, ktoré sú rovnako ostré ako bežne predávané klince z ocele a železa.

Zdroj: Cnet,

Pridať nový komentár
TOPlist