Vedci sa blížia k objavu pozadia gravitačných vĺn a tmavej hmoty

Aby sme pochopili ako funguje vesmír a všetko okolo, čaká nás ešte dlhá cesta.

Temná hmota tvorí štyri pätiny hmoty vo vesmíre, ale pritom ju neviem merať ani poriadne detekovať. Zatiaľ sa ju vedcom darí detekovať len nepriamo, a to sledovaním vzdialených galaxií, kedy vedci môžu pozorovať jej gravitačný vplyv. To ale tiež nezaručuje, či vôbec ide o tmavú hmotu a taktiež nie je isté, či ona udržuje vesmír pohromade a spomaľuje jeho expanziu. Tak isto nie je ani isté, či nakoniec vôbec existuje.

Vedci chcú skúsiť určiť vlastnosti tejto hmoty a to pomocou pulzarov. Ide o typ neutrónovej hviezdy, ktorej rotácia je veľmi rýchla a okolo svojej osi je schopná sa otočiť za 1,3 sekundy. Tieto hviezdy sú zaujímavé aj tým, že okrem veľkej hustoty majú malý priemer, ktorý je približne 20 až 25 kilometrov a vo svojom okolí silne zakrivujú časopriestor. Samozrejme, nie až tak ako čierna diera, ale tiež je ich problém detekovať na nočnej oblohe, nakoľko musia byť ich pulzy nasmerované na nás, inak je ich detekcia zložitejšia.

Výskumníci si vytipovali niekoľko pulzarov, kedy spozorovali v ich rotácii spomalenie len pár centimetrov, čo samo o sebe nie je veľa, ale vedcom to pomohlo odhadnúť, akú gravitačnú silu vyvíja temná hmota na hviezdu. Podarilo sa im tak vypočítať, že v galaxii môže byť menej temnej hmoty ako predpokladali a zároveň sa im podarilo vypočítať, že naša planéta môže obsahovať len 740 gramov tejto hmoty.

Vedcom sa podarilo nedávno detekovať v strede galaxie neobvykle vysoký počet gamma lúčov, ktoré by mohli pochádzať z kolidujúcej tmavej hmoty, kedy by mohla byť vďaka čiernej diere priťahovaná. V rámci kolízií medzi sebou anihilujú a vytvárajú gamma lúče.

Tajtiez sa prednedávnom vedcom z NANOGrav (Severoamerické observatórium  pre gravitačné vlny Nanoherz) podarilo detekovať možný signál z pozadia gravitačných vĺn. Dokázali totiž zaznamenať vlny, ktoré mierne tlačia na Zem tým, keď planéta prechádza "okolo" pulzaru. No zatiaľ je predčasné radovať sa. Vedci doposiaľ len predpokladajú, že ide o pozadie týchto vĺn, ale nemajú ani proti-teóriu, že to môže byť niečo iné.

Zdroj: Space.com, Wikipedia,

Komentáre (2)
Entil’zha

Clanok je prifarbeny roznymi vymyslami typu:
Expanzia vesmiru sa spomaluje, vesmir drzi tmava hmota pohromade, pulsary sa tocia “az” 1,3 sekundy okolo osi a ine. Treba si precitat original bez tychto hluposti. Ale dakujem, rad citam o vesmire.

Peter

Kto to prekladal tak téme vôbec nerozumie takže z toho vznikol poriadny gulas. Tmava hmota (asi 25 % energie-hmoty vesmíru) spôsobuje, podobne ako bežná hmota (asi 4 - 5 %) spomaľovanie rozpinania, zatiaľ čo tmavá energia (asi 70 %, energia vákua = kozmologicka konštanta) spôsobuje zrýchľovanie rozpinania. Periody pulzarov prechádzajú od milisekúnd až po sekundy, takže frekvencie otáčania bývajú od stoviek za sekundu až po jednu otáčku za niekoľko sekúnd. Spomalenie rotácie o centimetre? To čo je?
Naozaj odhadujú to množstvo tmavej hmoty na Zemi na 740 g?
Zdrojom gravitačných vĺn budú zrejme planéty obiehajúce okolo pulzarov. A tieto vlny skôr jemne deformujú Zem a všetko na nej, nie tlačia.
NANOGrav = North American Nanohertz Observatory for Grav. Waves, čo je Severoamerické observatórium pre detekciau nanohertzovych grav. vĺn. Atď

Pridať nový komentár
TOPlist