Vedci pozorovali Hawkingovo žiarenie

Vedci pozorovali stacionárne Hawkingovo žiarenie pri pozorovaní analógovej čiernej diery.

Čierne diery patria k fascinujúcim objektom, ktoré sa vedci snažia skúmať a popísať. Ich gravitácia je tak silná, že z ich gravitačného vplyvu nedokáže nič uniknúť. Presnejšie, čo sa dostane za horizont udalostí, sa už nikdy nevráti, nakoľko práve tam začína byť gravitačný vplyv najsilnejší a čím budete bližšie k stredu, bude vplyv gravitácie silnejší.

Teoretický fyzik Stephen Hawking predpovedal, že napriek silnému gravitačnému vplyvu čiernej diery síce nič nedokáže uniknúť, ale predsa len existuje určitý druh žiarenia, ktoré hviezda vyžaruje. Toto žiarenie dostalo názov Hawkingovo žiarenie. Podľa predpovedí fyzika je toto žiarenie stacionárne (je teda časovo nemenné) a spontánne (vzniká samovoľne).

Vedci z Izraelského Inštitútu Technológií skúmali túto teóriu ekvivalentom tohto žiarenia, pomocou umelej čiernej diery, ktorá bola vytvorená z osem tisícov atómov plynu rubídia. Pokusná čierna diera bola dlhá 0,1 milimetra. Za jej vytvorením stál vedec Jeff Stinhauser spolu s tímom. Vždy keď odfotili čiernu dieru, tak ju zničili a niekoľkonásobne opakovali pokus, aby dostali časový sled vývoja objektu, čo im nakoniec zabralo niekoľko mesiacov úsilia.

Týmto experimentom zistili, že Hawkingovo žiarenie začína za hranicou horizontu udalostí, čo je podľa vedcov čudné, nakoľko sa tam nič nenachádza. Samotné žiarenie teda vzniká z ničoho a smerujem smerom von od čiernej diery. Toto analogické žiarenie, je v tomto prípade tvorené zo zvukových vĺn. Atómy rubídia totiž prúdia rýchlejšie ako je rýchlosť zvuku, takže zvukové vlny v tomto prípade nedokážu dosiahnuť horizont udalostí a následne uniknúť z čiernej diery.

Tímu vedcov sa podaril objaviť aj vnútorný horizont, ktorý je tiež predpovedaný Einsteinovou teóriou všeobecnej relativity. Tak sa vedcom počas experimentovania podarilo detekovať žiarenie, ktorí bolo v určitom okamihu veľmi silné, pretože čierna diera vytvorila vnútorný horizont udalostí, kde bol gravitačný ťah oveľa nižší. To umožňuje objektom sa "voľne" hýbať a už nie sú ťahané do stredu čiernej diery. Zároveň sa ale stále nedostanú von z kolapsaru.

Fotografia analogickej čiernej diery

Nakoniec sa vedcom podarilo potvrdiť Hawkingovu teóriu, keď dokázali detekovať páry zvukových vĺn, v ktorom jedna vlna "padala" do čierne diery a druhá unikala smerom od čiernej diery. Tento experiment im trval 124 dní a 97 000 opakovaní. Svojim experimentom dokázali, že vyžarovanie čiernej diery je stacionárne. Zároveň tento experiment môže pomôcť vedcom v ďalšom skúmaní týchto exotických objektov.

Zdroj: Phys.org,

Komentáre (1)
Pjetro de

haha, ako sorry ale z osem tisícov atómov plynu rubídia celkovo s rozmerom "ciernej diery" 0,1 milimetra nikto ziadnu cieru diery nevytvoril

ide iba o akusi analogiu k ciernej diere a aj to iba z isteho pohladu

Pridať nový komentár
TOPlist