Vedci oživili 46 000 rokov starého červa!

Červ bol zmrazený dlhé tisícročia v permafroste.

Vedcom sa podarilo úspešne priviesť k životu škrkavku predtým neznámeho druhu, ktorá bola zamrznutá v sibírskom permafroste 45 839 až 47 769 rokov. Červ bol objavený v približnej hĺbke 40 metrov pod zemou. Podľa vedcov je zarážajúce, že červ dokázal tak dlhé obdobie prežiť v stave kryptobiózy. Škrkavka sa dostala do tohto štádia medzi "životom a smrťou", rapídnym znížením metabolizmu. Vďaka tomu sú jej životné funkcie takmer nedetegovateľné. V tomto stave dokáže organizmus prežiť extrémne nehostihnné podmienky pre život a odolávať tak extrémnym výkyvom teplôt, či nedostatku vody, kyslíku a živín.

Emeritného profesora Teymurasa Kurzchalia z Planckovho inštitútu v Drážďanoch a Philippa Schiffera - vedúceho výskumu zarazila podobnosť s oveľa mladšími "súrodencami". Aj súčasné škrkavky majú podobné mechanizmy, ako prežiť v extrémnych podmienkach. Vedci veria, že podrobným výskumom sa im podarí odhaliť presné obranné mechanizmy, ktoré by nám pomohli brániť sa voči globálnemu otepľovaniu. 

Treba dodať, že toto nieje prvý rozmrazený červ z minulosti. Približne pred piatimi rokmi výskmníčka Anastasia Shatilovich priviedla k životu dvoch červov zo sibírekého permafrostu len poliatím vodou. Následne vzala takmer 100 červov do výskumného centra v Nemecku na ďalšiu analýzu dosť netradičným spôsobom. Červov totiž prevážala vo vačku. Následná analýza preukázala, že ide o nový druh Panagrolaimus kolymaenis. Tomuto druhu pomohla prežiť dlhé tisícročia pod zemou molekula cukru - trehalose.

Zdroj: InterestingEngineering,

Pridať nový komentár
TOPlist