Vedci objavili záhadný objekt obiehajúci hviezdny systém

Záhadný prašný objekt obiehajúci hviezdny systém máta vedcov.

Vesmírny satelit TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite) bol vypustený v roku 2018 a jeho úlohou je objavovať exoplanéty. Za ten čas sa podarilo vrámci tohto projektu objaviť takmer 172 exoplanét a ďalších 4703 objektov čaká na potvrdenie. V katalógu vytvorenom pomocou tohto satelitu sa nachádza takmer miliarda vesmírnych objektov, čo  zahŕňa supernovy, hviezdne pulzácie, dvojhviezdy, rôzne zákrytové systémy a veľa iných.

Vedci, ktorí skúmajú nájdené objekty narazili pre katalogizácii týchto nebeských telies na záhadný premenný objekt, ktorý dostal názov - TIC 400799224. Výskumníci si pri katalogizácii pomáhajú nástrojmi, založenými na strojovom učení. Vďaka nim dokázali objaviť potvrdených napríklad rozpadajúce sa planéty, ktoré svojim rozpadom emitovali prach do svojho okolia. Tento záhadný objekt je predsa len niečím výnimočný. TIC 400799224 totiž zatemňuje hviezdu, čo sa prejaví takmer 25-percentným poklesom jasu, pričom ďalším javom je rýchle striedanie jasnosti.

Astronómom sa podarilo doteraz zistiť, že ide pravdepodobne o dvojhviezdny systém, pričom jeden z objektov pravidelne pulzuje v intervale 19,77 dňa. Ďalším súputníkom má byť objekt, ktorý emituje mračno prachu do svojho okolia a spôsobuje pokles jasnosti hviezdneho systému. Zatiaľ čo periodicita je v tomto prípade presná, zákryty mračna sú nepravidelné, či už ide o dĺžku, tvar alebo trvanie. Takže povaha objektu je stále záhadou, nakoľko aj množstvo prachu je enormné.

Keby došlo k rozpadu asteroidu Ceres v našej slnečnej sústave, trvalo by približne 8 tisíc rokov, kým by sa ním vzniknuté mračno prachu a trosiek úplne rozpadlo. Lenže v prípade objektu TIC 400799224, sa za šesť rokov jeho povaha nezmenila.

Zdroj: Phys.org,

Pridať nový komentár
TOPlist