Vedci objavili prvú čiernu dieru v pohybe

Astronómovia objavili prvú čiernu dieru v pohybe.

Astronómom z Harvardského a Smithsoniaského Centra pre fyziku sa podaril zaujímavý objav. Identifikovali totiž prvú čiernu dieru v pohybe. Tím vedcov skúmal desať vzdialených galaxií, v ktorých sa nachádzajú supermasívne čierne diery. Presnejšie, vyhliadli si kolapsary, v ktorých sa v akrečných diskoch nachádza voda. Práve vďaka vode, produkuje čierna diera laserový lúč, známy ako maser. Na tento výskum bola použitá sieť rádiových antén, vďaka čomu mohli astronómovia použiť techniku známu ako: Veľmi dlhá základná interferometria (very long baseline interferometry - VLBI). Táto technika im pomohla presne zmerať rýchlosti jednotlivých čiernych dier.

Len jedna z pozorovaných čiernych dier sa hýbala, ostatné sedeli v pokoji. Kolapsar v pohybe sa nachádza v galaxii známej ako J0437+2456, jeho hmotnosť je na úrovni miliónov sĺnk a je od nás vzdialený približne 230 miliónov svetelných rokov. V galaxii sa pohybuje rýchlosťou 177 000 kilometrov za hodinu, no čo stojí za jej pohybom nie je doposiaľ známe. Astronómovia sa domnievajú, že za jej pohybom môže byť výsledok fúzie dvoch menších dier, alebo kolapsar môže byť súčasťou binárneho systému. Pohyb čiernej diery môže znamenať v prípade prvej voľby, že sa usadzuje.

Túto čiernu dieru pomáhalo objaviť už zrútené observatórium Arecibo a observatórium Gemini, ktoré zároveň potvrdili tieto merania.

Komentáre (1)
AniRybaAniRak

Veľmi dlhá základná interferometria? Snáď interferometria s veľmi dlhou základnicou... aspoň trochu si pozrieť, o čom vlastne píšem...

Pridať nový komentár
TOPlist