Vedci objavili hviedzu, ktorá putuje našou galaxiou závratnou rýchlosťou

Biely trpaslík patrí zatiaľ medzi doteraz najrýchlejšiu objavenú hviezdu putujúcu našou galaxiou.

Astronómom sa podarilo objaviť až šesť hviezd, ktoré majú netypickú dráhu letu, pričom jedna z nich má "zatiaľ" rekordnú rýchlosť. Paradoxne, všetky tieto hviezdy sú bielymi trpaslíkmi. Prvé miesto si obsadila hviezda s "ľahko" zapamätateľným názvom - J0927-6335. Tento biely trpaslík letí rýchlosťou až 2 285 kilometrov za sekundu. To znamená, že hviezda prekonala únikovú rýchlosť potrebnú pre vymanenie sa z gravitačného vplyvu galaxie. Táto rýchlosť je 1 000 km/s. Priemerná rýchlosť hviezd v galaxii je 250 kilometrov za sekundu. Druhou najrýchlejšou hviezdou v poradí je adept tiež s "ľahkým" názvom - J1235-3752. Tento biely trpaslík putuje priestorom rýchlosťou 1 694 km/s.

Ako sa týmto hviezdam podarilo nabrať takúto rýchlosť? Vedci predpokladajú, že za to môžu extrémne udalosti v podobe supernovy typu Ia, teda keď jedna z dvojhviezd dosiahne kritickú úroveň, ktorá sa zakončí výbuchom. To znamená, že jedna hviezda z páru odoberá materiál druhej hviezde a následná explózia supernovy vymrští hviezdu preč zo systému. Podľa výskumníkov si prvé štyri hviezdy museli prejsť udalosťou známou ako 6D - Dynamically Driven Doubly-Degenerate Double Detonation (dynamicky riadená dvojito-degenerovaná dvojitá detonácia).

Vedci poznajú ešte "rýchlejšiu" hviezdu v našej galaxii, ktorá je v rebríčku umiestnená niekde medzi J0927-6335 a J1235-3752. Je ňou hviezda S0-2, ktorá obieha okolo čiernej diery Sagittarius *A v strede našej galaxie. Hviezda v najbližšom mieste obehu dosahuje rýchlosť až 4 000 kilometrov za sekundu, ale na kurze vďaľujúcom sa od kolapsaru sa jej rýchlosť znižuje.

Zdroj: IFLScience,

Komentáre (1)
ja

hurááá - bude lacnejší chleba

Pridať nový komentár
TOPlist