Biely trpaslík patrí zatiaľ medzi doteraz najrýchlejšiu objavenú hviezdu putujúcu našou galaxiou.
Astronómom sa podarilo objaviť až šesť hviezd, ktoré majú netypickú dráhu letu, pričom jedna z nich má "zatiaľ" rekordnú rýchlosť. Paradoxne, všetky tieto hviezdy sú bielymi trpaslíkmi. Prvé miesto si obsadila hviezda s "ľahko" zapamätateľným názvom - J0927-6335. Tento biely trpaslík letí rýchlosťou až 2 285 kilometrov za sekundu. To znamená, že hviezda prekonala únikovú rýchlosť potrebnú pre vymanenie sa z gravitačného vplyvu galaxie. Táto rýchlosť je 1 000 km/s. Priemerná rýchlosť hviezd v galaxii je 250 kilometrov za sekundu. Druhou najrýchlejšou hviezdou v poradí je adept tiež s "ľahkým" názvom - J1235-3752. Tento biely trpaslík putuje priestorom rýchlosťou 1 694 km/s.
Ako sa týmto hviezdam podarilo nabrať takúto rýchlosť? Vedci predpokladajú, že za to môžu extrémne udalosti v podobe supernovy typu Ia, teda keď jedna z dvojhviezd dosiahne kritickú úroveň, ktorá sa zakončí výbuchom. To znamená, že jedna hviezda z páru odoberá materiál druhej hviezde a následná explózia supernovy vymrští hviezdu preč zo systému. Podľa výskumníkov si prvé štyri hviezdy museli prejsť udalosťou známou ako 6D - Dynamically Driven Doubly-Degenerate Double Detonation (dynamicky riadená dvojito-degenerovaná dvojitá detonácia).
Vedci poznajú ešte "rýchlejšiu" hviezdu v našej galaxii, ktorá je v rebríčku umiestnená niekde medzi J0927-6335 a J1235-3752. Je ňou hviezda S0-2, ktorá obieha okolo čiernej diery Sagittarius *A v strede našej galaxie. Hviezda v najbližšom mieste obehu dosahuje rýchlosť až 4 000 kilometrov za sekundu, ale na kurze vďaľujúcom sa od kolapsaru sa jej rýchlosť znižuje.
Zdroj: IFLScience,
ja
hurááá - bude lacnejší chleba