Vedci našli nový spôsob merania hmotností čiernych dier

Astronómovia prišli s novým spôsobom, ako zistiť hmotnosť čiernej diery.

Astronómom sa podarilo vyvinúť novú techniku merania hmotnosti čiernych dier, nakoľko sa ukázalo, že je problém odmerať hmotnosť tých aj najmasívnejších kolapsarov v galaktických jadrách. Pritom ani tieto čierne diery nie sú dostatočne veľké. Nová metóda má dokázať odhadnúť váhu kolapsaru, pomocou pohybu plynu v jeho okolí, aj keď čierna diera môže byť veľká ako jeden pixel. Tieto masívne objekty v galaktických jadrách majú vďaka svojmu gravitačnému vplyvu prístup k tonám horúcej plazmy, ktorá postupne padá do čiernej diery. Predtým, ako padne, vytvára akrečný disk, kde táto plazma dosahuje teplotu miliónov stupňov Celsia, vďaka čomu vytvára žiarenie vo forme svetla. Takto aktívne kolapsary sa nazývajú kvazary.

Napriek tomu, že kvazary sú ľahko identifikovateľné, je problém kvantifikovať čiernu dieru nachádzajúcu sa v strede tohto objektu. Tento problém má vyriešiť nová metóda nazvaná Spektroastrometria, za ktorou stoja dvaja vedci z Inštitútu Astronómie Maxa Plancka z Heidelbergu - Felix Bosco a Jörg-Uwe Pott, spolu s pracovníkmi z Iránu, Spojených štátov amerických a Holandska. Podľa astronómov sa časť akrečného disku približuje k nám, pričom jeho druhá časť sa od nás vzďaľuje tým, ako sa pohybuje okolo čiernej diery. Teda jedna časť, ktorá sa ku nám približuje je v modrom spektre svetla a vzďaľujúca sa časť disku bude v červenom spektre svetla.

Vďaka týmto posuvom vo svetelnom spektre, priestorových informácií, štatistikou a modelovaním sú vedci schopný odhadnúť hmotnosť čiernej diery. Astronómovia vyskúšali svoju metódu na aktívnom kvazare - J2123-0050, z obdobia 2,9 miliardy rokov po Veľkom tresku. Pomocou tejto metódy sa vedcom podarilo odhadnúť hmotnosť čiernej diery na 1,8 miliardy solárnych hmôt. Vedci zároveň dodávajú, že s pomocou nového vesmírneho teleskopu Jamesa Webba, budú schopní robiť presnejšie odhady.

Zdroj: Phys.org,

Pridať nový komentár
TOPlist