Vedci môžno objavili rozhodujúce prísady pre vytvorenie víťazného futbalového tímu

Docent Anthony Leicht zo skupiny športových a výcvikových vied uviverzity Jamesa Cooka bol súčasťou medzinárodného tímu vedcov, ktorý skúmal premenné v rámci 240 zápasov v čínskej super ligy (čínska najvyššia liga).

"Sledovali sme 10 fyzických ukazovateľov a 18 technických ukazovateľov v 16 tímoch a potom ich priradili k hodnoteniu tímov na konci sezóny. Väčšina ďalších štúdií skúmala buď fyzické alebo technické ukazovatele, ale žiadna z nich nebrala do úvahy obidve kategórie dohromady," povedal.

Doktor Leicht uviedol, že medzi ukazovateľmi fyzickej výkonnosti bola celková šprintová vzdialenosť v priebehu hry výrazne vyššia pre najlepšie umiestnené tímy (top 4) v porovnaní s nižšie hodnotenými tímami (5 - 8).

"Toto zistenie o šprinte zdôrazňuje jeho dôležitosť pre taktickú tímovú prácu, ktorá vytvára otvorené priestory, penetračné priechody a potenciálne situácie 1 na 1," povedal Dr Leicht.

Povedal, že z technického hľadiska tímy v skupine s najvyššou pozíciou vykazovali na polovici súpera výrazne dlhšie držanie lopty, väčší počet vstupných prenesení hry v poslednej tretine poľa a trestného pásma a strávili viac času držaním lopty.

"Výsledky zdôraznili kľúčovosť držania lopty ako hlavný determinant úspechu. Úspešné tímy môžu usmerňovať zápasy ovládaním držania lopty pri priblížení k polovici súpera a podporou vytvárania streleckých príležitostí."

"Keď sa pozrieme na tieto výsledky, tréneri by mali byť povzbudzovaní k tomu, aby sa sústredili na stratégie na zlepšenie držania lopty, ktoré vytvárajú ofenzívne situácie."

Dr Leicht povedal, že je tiež pozoruhodné, že šanca takzvanej 50-50 výzvy (keď hráči zo súperiacich tímov sú v rovnakej vzdialenosti od lopty a obaja sa pokúsia k nj dobehnúť) a počet faulov boli väčšie pre tímy s lepšou kvalifikáciou.

"Lepšie rozmiestnenie hráčov na ihrisku a častejší kontakt a asertivita môžu viesť k častejšiemu prebratiu lopty spoluhráčom a k pre skórovanie pozitívnemu štýlu hry," povedal.

Dr. Leicht uviedol, že malý počet fyzických rozdielov medzi jednotlivými tímami s rúznými rankingmi podľa štúdie posilňuje názor, že futbal nie je závislý výhradne od fyzických kapacít, ale je to skôr zložitá interakcia mnohých výkonnostných ukazovateľov - fyzických, taktických a technických.

Link na odborný článok.

 

Zdroj: www.jcu.edu.au

Komentáre (1)
Pavel Loksa
Pán DOCENT urobil strašne "významný objav" na poli vedy. "Zaslúžil" by si profesúru.
Pridať nový komentár
TOPlist