Vedci môžno objavili rozhodujúce prísady pre vytvorenie víťazného futbalového tímu

, Autor: Tlačové správy z vedy

Docent Anthony Leicht zo skupiny športových a výcvikových vied uviverzity Jamesa Cooka bol súčasťou medzinárodného tímu vedcov, ktorý skúmal premenné v rámci 240 zápasov v čínskej super ligy (čínska najvyššia liga).

"Sledovali sme 10 fyzických ukazovateľov a 18 technických ukazovateľov v 16 tímoch a potom ich priradili k hodnoteniu tímov na konci sezóny. Väčšina ďalších štúdií skúmala buď fyzické alebo technické ukazovatele, ale žiadna z nich nebrala do úvahy obidve kategórie dohromady," povedal.

Doktor Leicht uviedol, že medzi ukazovateľmi fyzickej výkonnosti bola celková šprintová vzdialenosť v priebehu hry výrazne vyššia pre najlepšie umiestnené tímy (top 4) v porovnaní s nižšie hodnotenými tímami (5 - 8).

"Toto zistenie o šprinte zdôrazňuje jeho dôležitosť pre taktickú tímovú prácu, ktorá vytvára otvorené priestory, penetračné priechody a potenciálne situácie 1 na 1," povedal Dr Leicht.

Povedal, že z technického hľadiska tímy v skupine s najvyššou pozíciou vykazovali na polovici súpera výrazne dlhšie držanie lopty, väčší počet vstupných prenesení hry v poslednej tretine poľa a trestného pásma a strávili viac času držaním lopty.

"Výsledky zdôraznili kľúčovosť držania lopty ako hlavný determinant úspechu. Úspešné tímy môžu usmerňovať zápasy ovládaním držania lopty pri priblížení k polovici súpera a podporou vytvárania streleckých príležitostí."

"Keď sa pozrieme na tieto výsledky, tréneri by mali byť povzbudzovaní k tomu, aby sa sústredili na stratégie na zlepšenie držania lopty, ktoré vytvárajú ofenzívne situácie."

Dr Leicht povedal, že je tiež pozoruhodné, že šanca takzvanej 50-50 výzvy (keď hráči zo súperiacich tímov sú v rovnakej vzdialenosti od lopty a obaja sa pokúsia k nj dobehnúť) a počet faulov boli väčšie pre tímy s lepšou kvalifikáciou.

"Lepšie rozmiestnenie hráčov na ihrisku a častejší kontakt a asertivita môžu viesť k častejšiemu prebratiu lopty spoluhráčom a k pre skórovanie pozitívnemu štýlu hry," povedal.

Dr. Leicht uviedol, že malý počet fyzických rozdielov medzi jednotlivými tímami s rúznými rankingmi podľa štúdie posilňuje názor, že futbal nie je závislý výhradne od fyzických kapacít, ale je to skôr zložitá interakcia mnohých výkonnostných ukazovateľov - fyzických, taktických a technických.

Link na odborný článok.

 

Zdroj: www.jcu.edu.au

 

Kľúčové slová
veda
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Pán DOCENT urobil strašne "významný objav" na poli vedy. "Zaslúžil" by si profesúru.

Poslať nový komentár

TOPlist