Vedci možno objasnili jednu zo záhad bielych trpaslíkov

Astrofyzikom sa podarilo pravdepodobne objasniť jednu zo záhad bielych trpaslíkov.

Má ho aj naša planéta, čierne diery, či neutrónové hviezdy - áno je to magnetické pole. Majú ho aj biely trpaslikovia, ktorí ich majú vzhľadom na svoju veľkosť nezvyčajne silné, nakoľko ide vo svojej podstate o obnažené jadro hviezdy. Prvýkrát bolo objavené magnetické pole bieleho trpaslíka v sedemdesiatich rokoch minulého storočia a odvtedy je pre astrofyzikov záhadou ich sila. Samozrejme, vyšlo už niekoľko teórií vzniku týchto extrémnych polí, ale žiadna teória neobstála.

Možné vyriešenie tejto záhady ponúka profesor Boris Gänsicke z Univerzity vo Warwiku, podľa ktorého musia mať biely trpaslíci obdobu dynama, vďaka ktorému majú tak silné magnetické polia. Podľa jeho teórie funguje podobný mechanizmus v bielom trpaslíkovi, kedy sa postupne chladnúce jadro mŕtvej hviezdy kryštalizuje. Následne sa kvapalná zložka, tvorená tekutým uhlíkom a kyslíkom v okolí jadra otáča okolo tohto jadra, vďaka čomu dokáže generovať tak silné magnetické pole. A to napriek svojej veľkosti, ktorá býva priemerne vo veľkosti dvadsiatich kilometrov v priemere. Podľa profesora ide o podobný mechanizmus, aký panuje aj na našej planéte, kedy roztavená hornina obteká železné jadro planéty.

Ďalším krokom na potvrdenie alebo vyvrátenie tejto teórie je jej overenie, kedy príde rad meraní a simulácií návrhu hviezdneho  "dynama".

Zdroj: Phys.org,

Pridať nový komentár
TOPlist