Vatikán je skeptický k možnosti stretnutia s mimozemskými civilizáciami

, Autor: Ján Kisty

Nedávne objavenie „novej Zeme“ zvýšilo pravdepodobnosť existencie inteligentného života na iných planétach. Vatikán je ale ohľadom možnosti stretnutia s obyvateľmi iných planét skeptický.  

Na kopci neďaleko pápežského letného sídla Castel Gandolfo sa nachádza Vatikánske observatórium, jedna z najstarších astronomických inštitúcií na svete. Agentúra AFP oslovila Vatikánske observatórium so žiadosťou o komentár k objavu "novej Zeme".

Na začiatok si pripomeňme nový objav. Planéta Kepler-452b je asi o 60% väčšia ako Zem a krúži okolo svojej materskej hviezdy Kepler 452. Tá je približne rovnako horúca ako naše Slnko. Vek tejto hviezdy je asi 6 miliárd rokov čo je asi o 1,5 miliardy viac ako je vek Slnka. Planéta Kepler-452b je od svojej hviezdy vzdialená o 5% ďalej ako je naša Zem od Slnka a nachádza sa tak v predpokládanej oblasti vhodnej na život. Svoju hviezdu obehne Kepler-452b za 385 dní. Rok na tejto planéte trvá tak iba o 20 dní dlhšie ako na Zemi. 

Riaditeľ Vatikánskeho observatória jezuita José Funes, sa pre agentúru AFP k objavu planéty vyjadril, "Zdá sa, že rast prílivu energie zo starnúcej hviezdy v súčasnosti zohrieva povrch planéty a vedie k vyparovaniu oceánov, čo zhoršuje podmienky pre existenciu mimozemského života." A tiež "je pravdepodobné, že na planéte existoval život a možno aj forma inteligentného života" no ako dodáva "Zajtra sa možno ukáže, že sa mýlim, no nemyslím si, že niekedy stretneme pána Spocka".

Dôvodom je vzdialenosť planéty Kepler-452b od Zeme. 1400 svetelných rokov je neprekonateľných súčasnými technológiami.


Mimochodom, všimnite si knihu na pozadí záberu (od 0:12). Ide o publikáciu Nebesia rozprávajú, ktorú vydal Spolok svätého Vojtecha v roku 2003. 

Nie je zložité pochopiť takýto postoj. Na podobnú cestu by sme najprv museli vyvinúť technológie vídane v sci-fi filmoch. NASA síce overuje funkčnosť a fyzikálny koncept WARP pohonu (Alcubierreho pohon), ktorý by umožnil cestovanie nadsvetelnými rýchlosťami, ale výroba takéhoto pohonu je v podstate nemožná. Problémom je množstvo potrebnej energie. Na dosiahnutie nadsvetelných rýchlosti je pravdepodobne potrebná energia ekvivalentná hmote Jupiera.  Čo sa týka reálnejších pohonov vo vývoji, NASA v súčasnosti pracuje aj na iónovom pohone s teoretickou maximálnou rýchlosťou 145 000 km/h. No aj s týmto pohonom je realizácie cesty k najbližšej hviezde mimo našej sústavy vzdialená desiatky, ak nie stovky rokov. Planéta 2.0, ako sa Kepler-452b niekedy nazýva, je vzdialená približne 11 000 000 rokov cesty od Zeme, pri zohľadnení rýchlosti najrýchlejšieho telesa vyrobeného ľudstvom.

Funes, ktorý má titul v odbore teológie a doktorát z astrónomie, hovorí v rozhovore pre AFP ďalej o tom, že Boh síce mohol vytvoriť aj iné bytosti, ale žiaden druhý Ježiš neexistuje. Funes ďalej zdôrazňuje, že v súčasnosti veda a náboženstvo dokonale koexistujú. Aj keby existoval inde život, to nie je v rozpore s náboženskou vierou. Na záver dodáva, že výskum a hľadanie života vo vesmíre nám pomáha pochopiť samých seba, pochopiť náš potenciál aj limity.

Ako zaujímavosť uveďme, že AFP sa v článku pomýlila, keď pri popise scény rozhovoru, označila knihy a publikácie v zábere za astrologické, namiesto za astronomické. Ku knihám v zábere sa vzťahuje aj ďalšia zaujímavosť, keď v popredí záberu svieti slovenská kniha Nebesia rozprávajú

 

Zdroj: AFP

Kľúčové slová
Mimozemský život
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Re: Vatikán je skeptický k možnosti stretnutia s ...

Vzdy ma uzasne dojima, jak cirkev koriguje svoje postoje voci aktualnym vedeckym objavom a jak zakazdym deklaruje, ze to nie je v rozpore s 2 tisic rocnom knihou. Tiez ma dojima chytanie sa slamky v podobe metaforickeho vysvetlovania stvorenia sveta, lenze premena vody na vino, chodenie po vode, vzkriesenia lazara a tisic dalsich zazrakov, to sa metaforicky zakamuflovat neda, iba sa hovori: verte na zazraky.

1) pred pol tisicrocim bolo nemyslitelne, aby Zem nebola absolutne nehybna, nebola v strede vesmiru a aby sa okolo Zeme vsetko netocilo

2) pred 150 rokmi bolo absolutne nemyslitelne, ze existuju ine planety podobne Zemi s inteligentnymi bytostami, alebo zivotom vobec - dar zivota ma len Zem

3) dnes je nemyslitelne, ze kazde nabozenstvo (civilizaicia, kultura) ma svojho mesiasa, proroka, boha - aj slepy a hluchy vie ze to je tak na Zemi a na 10000 svetelnych rokov vzdialenej planete iste nebudu oslavovat "toho nasho". Dnes cirkev este nechape ontogeneticky a fylogeneticky vyvoj nabozenstiev v kulturach, ale mozno za sto rokov to pochopi, pretoze ak vzdialena civilizacia bude prevadzkovat nieco ako nabozenstvo, iste to budu robit po svojom.

Re: Vatikán je skeptický k možnosti stretnutia s ...

Presne tak :) Mna by zaujimalo, ako by vysvetlili, ze ich "predchodcovia" z Vatikanu upalili ludi zaziva len kvoli tomu, ze povedali nieco, co sa im nepacilo. Teraz uz nemaju moc umlcat ludi ktori povedia ze zem je gulata, alebo ze stredom vesmiru nieje Zem a pod. Ako sa k stavaju k tym vrazdam co napachali?? :) Cirkev, ti najcistejsi. Hlavne ze medzi sebou maju x pedofilov. Ked sam farar neveri, ako ma verit ovecka??

Bohov vymysleli ludia, ked si nevedeli vysvetlit veci okolo nich a fyzikalne javy. Cirkev zasa vymysleli velmi sikovni ludia aby na tom zarobili. A ze sa im to teda podarilo! Navyse, kto by uz len podozrieval farara - najcistejsiu dusu, ze je pedofil. Sikovne.

Re: Vatikán je skeptický k možnosti stretnutia s ...

Svätá pravda+všetci hore :)
Tzv. cirkev /akákoľvek/ je v súčasnej dobe len nástroj na ovládanie a zneužívanie ľudí.

Re: Vatikán je skeptický k možnosti stretnutia s ...

Nie v súčasnosti, ale od kedy cirkev, ako taká, existuje.

Re: Vatikán je skeptický k možnosti stretnutia s ...

nie aby zarobili (to je len sekundarny efekt) cirkvi ide len o moc. nic ine v tom nieje. A ta moc bola v niektorych obdobiach absolutna

Re: Vatikán je skeptický k možnosti stretnutia s ...

Hlavná vec, že je optimistický k možnosti stretnutia s Bohom.....

Re: Vatikán je skeptický k možnosti stretnutia s ...

Ber to tak, ze cirkev sa vyvija, je to ako zivi organizmus, ako decko, ktore sa uci a posuva dalej. Viera je nieco ine, aj ked ju cirkev najma rimskokatolicka spaja so sebou. Na druhej strane sme kultura vdaciaca za existenciu najma cirkvy. Aj ked by som najradsej na niektorych poslal islam, aby pochopili..

Re: Vatikán je skeptický k možnosti stretnutia s ...

"Ty si Peter a na tejto skale postavím svoju Cirkev a pekelné brány ju nepremôžu."
Poprosím o popis "vývoja" skaly - cirkvi ;-)
Keď sa prehrabete internetom, isto sa nájdu rôzne pápežské buly o nemennosti a stálosti cirkvi, o jej pravdivosti, dokonca o tom, že pápež je neomylný...

Pápež je neomylný len v určitých otázkach a len ak hovorí ex catedra, ale ja ako veriaci človek ostanem vždy znechutená ak mi duchovná autorita na Slovensku povie, že "kto nemá Cirkev za matku, nemôže mať ani Boha za otca". Takéto prepojenie je pre mňa určitý druh citového vydierania. A len blázon si môže myslieť, že v tomto vesmíre sme sami, hoci iná duchovná autorita na akademickej pôde sa v diskusii na túto tému neduchovne rozčertila, to bolo fakt smiešne.

Re: Vatikán je skeptický k možnosti stretnutia s ...

Amen, absolútny súhlas. A dalo by sa to napísať aj expresívnejšie.

Kepler-452b bol objaveny pozorovacou stanicou Kepler. Stanica meria jas hviezd. Sebemensi pokles v jase zaznamena, a ked sa ten pokles opakuje pravidelne, pre astronomov je potom mozne vypocitat pribliznu obeznu drahu a velkost predpokladanej planety. To je asi tak vsetko. Nikto danu planetu nevidi, nikto nevie ci ta planeta ma vobec atmosferu, tekutu vodu, ci ma vobec pevnu podu alebo len plyn, aku ma masu a jej gravitacny vplyv, magnetizmus.
To su vsetko dolezite veci pre zivot.

Kepler a jeho tim si zasluzi pochvalu, ale vsetko okrem toho ze Kepler je asi o 60% vacsi od zeme a obieha okolo svojho slnka za 385 dni, su len dohady, a tak trochu publicita a humbug.

Re: Vatikán je skeptický k možnosti stretnutia s ...

Ked je Kepler-452b iba o 60% vacsi ako Zem, znamemena to, ze je kamenna planeta (jak 4 vnutorne planety u nas) a nie plynny obor. Na plynneho obra treba riadnu gravitaciu a teda riadnu velkost. Dalej ak vieme ziarivy vykon materskej hviezdy (1400ly je relativne blizko, problem "standardnych sviecok" sa tyka "troska" vzdialenejsich hviezd a predsa to mame prepracovane) a okrem ziariveho vykonu vieme kraaasne dobu obehu (2 merania stacia na zmeranie doby obehu, 3 merania povtrdia dobu obehu dvoma nezavislymi meraniami), logicky vieme aj polomer obeznej drahy (pokial nema velku excentricitu) a to ze planeta je/nie je v obyvatelnej zone. Obyvatelna zona je definovana len tak, ze na povrchu planety moze byt voda v kvapalnom skupenstve, teda priemerna povrchova teplota planety je medzi 0C a 100C. Nic menej nic viac. Este mozno co-to o atmosfare (ked k nam pride ziaranie materskej hviezdy co preslo atmosferou) a to je vsetko.

Dalsie detaily su samozrejme len spekulacie. Ide len o relativnu podobnost Zemi, ale nie o uplnu podobnost. Teda ide o to, ze existencia eventualneho zivota tak ako ho pozname na Zemi, ma len tie najnutnejsie hole podmienky. To je vsetko. Nikto predsta netvrdi, ze tam byva pan Spock. Na 99,9999% ale nie su tie podmienky postacujuce. Pri Zemi je dalsich 50 faktorov (astronomickych, geologickych, biologickych, socialnych ...), ktore zabezpecili, ze sa to vyvinulo co sa tu vyvinulo.

Re: Vatikán je skeptický k možnosti stretnutia s ...

no, ale zivot ako taky je rozmanity (aj na zemi je zivot aj v tych najnehostinnejsich podmienkach) takze je len otazkou casu, kedy sa posunie na dalsiu uroven, ale moze byt uplne iny na aky sme zvyknuty a pritom byt aj inteligentny(ale my ho nemusime pochopit - a mozno by sme ho ani nespoznali aj keby sme ho mali priamo pod nosom :) )

Re: Vatikán je skeptický k možnosti stretnutia s ...

to je mozne, preto je tam to zazracne zoskupenie slov "zivot ako ho pozname na Zemi"

Re: Vatikán je skeptický k možnosti stretnutia s ...

Boh može čo chce, ale chce len to čo može, preto je šťastný a chce aby sme sa správali ako ekosystém tak, aby sme boli relatívne šťastní. Mačacie nebo je myšie peklo. Biblia je o tom ako sa máme správať k iným strojom a oni k nám. Vedec aj kňaz veria tomu, čo naštudovali. Naučte hlupáka programovať a on o 50 r. pochopí, že 75 mld. treba rozdať chudobným stojom, aby aj oni vedeli programovať. Može si Boh jeho halucináciu po prebdenej noci vytlačiť "kdekoľvek" na 4D tlačiarni ? No ak má na to energiu, tak hej. Aká je celková energia vesmíru ? No toľko ako celková energia LiFe baterky t.j. 0. Može ilúzia vytlačená "blízko" nás evokovať halucináciu reality ? Dá sa realita oddeliť od vnímania reality samotnou realitou ? Je hologram pustený v čase 1000x hologramom alebo realitou ? Je tá istá pesnička z 0 a 1 na 196kHz stále iná ? Je vesmír z 0 a 1 pustený na 4D prehrávači 1000x realitou či je to strikne "predpísaná" "pesnička", ktorá bude tá istá stlále za tých istých podmienok ? Može si kvark povedať, tak ja si teraz budem vážiť o 2 GeVy viac ? Može si elektrón či W burizón povedať tak, ja budem mať náboj 2x vačší, mne "sa to tak pači viac" ? Može si mozog egoistu povedať od zajta som altruista ? Može si psychotik povedať od zajtra budem mať v mozgu serotonín a dopamín tak ako iní ? Može si to isté povedať pedofil ?
Cirkev vytvára ilúziu slobodnej voľe, ale človek má asi toľko slobodnej voľe ako sme mali za socíka, že sme si nemohli naladiť ani Slobodnú európu :) Treba si dať pozor na to, či to čo robím, robím ja, alebo všetok ten sajrajt čo na mne = rúre, zvonka aj zvnútra žije, on determinuje moje správanie, lebo on determinuje cez jednu z interakcií, ako sa bude moj stroj so stojmi vo mne a na mne, v každej bunke mojho "tela" "správať". Som to potom "ja" ? Keď som samá voda, je na mne 10 x viac baktérií ako je buniek mojho tela a som z up a dawn kvarkov, ktoré maju dokopy 5 MeVov ale protón aj neutrón ma 1 GeV, takže nakoniec len jedna 1000-cina zo "mňa" som "ja". Ja ? Ja som len záblesk v čase, ktorý je kavntovaný, ergo ani ten nie "je" kontinuálny. Ergo aj čas je len ilúzia, to už vedel aj E.

Re: Vatikán je skeptický k možnosti stretnutia s ...

Pises relativne mudro (neni su to az take nezmysly), ale riaaaaadne chaoticky.

Re: Vatikán je skeptický k možnosti stretnutia s ...

je to velmi zaujimave, to co pises, je znakom toho, ze ludia dokazu objasnit na pohlad velmi komplikovane procesy, dokazu odpovedat na vacsinu otazok- nie vsak na vsetky, ale jedno nechapem. Nevieme ci, citujem:

Je vesmír z 0 a 1 pustený na 4D prehrávači 1000x realitou či je to strikne "predpísaná" "pesnička", ktorá bude tá istá stlále za tých istých podmienok ?

ALE, vieme ze, citujem:

Boh može čo chce, ale chce len to čo može, preto je šťastný a chce aby sme sa správali ako ekosystém tak, aby sme boli relatívne šťastní.

vzdy ma fascinovalo, ze ludstvo akosi preskocilo urcitu cast v retazi poznania, preskocilo nezazivne casti a hned (dokonca to bolo pomerne davno) objasnilo alfu a omegu...

Re: Vatikán je skeptický k možnosti stretnutia s ...

vsetko ide podla jedneho a toho isteho vzorca...je to stale to iste, vesmir je jeden zivy organizmus ktory sa uci na sebe, rasie a zdokonaluje sa.... Kazda bunka v tvojom tele a kazda jej vibracia, to tvori teba ako hmotu... Kazdy jej elektricky vyboj v jadre naraza na druhy. tie vyboje tvoria hmotu. Ty sa realne nikdy nedotknes stola, paniera, travy, lebo je tam 99 % prazdnota okolo vsetkeho. To ,ze buchces po stole a ho citis, je len iny naboj medzi tebou a stolom... v mikro urovni... Realita nie je iluzia, sme tvoreny tak aby sme to takto vnimali...ked zomres zhodis zo seba schranku, a posudi sa ci si hoden postupit do dalsej urovne, dimenzie alebo nie. lebo ty ako jedinec musis vyspiet na to, aby si pochopil ako to cele funguje, ze musis prispiet do harmonizacie celej vesmirnej struktury, ako celok, zapadnes pod jeho rast, zdokonalenie. Predstav si ake to je vsetko presne, Vsetko funguje ako svajciarske hodinky..Kazda planeta vie co ma robit, kazda bunka v tovjom tele vie co ma robit, za sekundu prebehne v tvojom tele asi 1000 chemiskych procesov a vedia co robit, kam dostat informaciu...TO, ze este stale nevieme o inych civil. nie je nahoda, sme druh ktory nema problem pustit atomovu bombu proti vlastnemu druhu...co k tomu dodat, ludia stale nie su na tej urovni, aby sa im mohla vratit technologia, aku sme dostali pred tisickami rokov...ktory nam samozrejme museli zobrat prec, inak by sme sa znicili uz davno ,a ktomu nasu planet, tym aky sme mi neohrozujeme len seba, ale ine druhy vo vesmire, svojim sposobom sme brutal nebezpecny...a co sa tyka cirkvy, tak je to divadlo, ktoremu ide o moc...a majetok, mutenie ludi...v dobe temna nas drzali hlupych, vymysleli spoved aby vedeli kde bude aka vzbuda, kto co ukradol, chceli mat prehlad nad vsetkym a kazdym...chudobny ludia im davali posledne zlate, a oni sa na nich smiali a s kralmi popijali vino a zrali ....nehovorim o upalovani nevinnych...

Re: Vatikán je skeptický k možnosti stretnutia s ...

No preto to aby ste si takto nekriticky mohli odpľuť na Cirkev, preto trpel napr. Môj otec a mnohí iní pred rokom 1989 ako členovia katolíckej Cirkvi v PTP a inom marase, keď bojovali za slobodu slova, môj otec ma nikdy nenútil ísť do kostola ale vďaka jeho príkladu som dnes katolík, Cirkev je spoločenstvo ľudí omylných páni, pozrite sa do zrkadla každý z vás a uvidíte v tichosti svedomia aký ste. Nechcem tu moralizovať ale trochu úcty aspoň k tým ktorí sa snažia aj v Cirkvi by si to tu zaslúžilo. Venujem sa IT už 15 rokov, študoval som Kozmológiu v Krakowe no stále som veriaci :) akosi v tom plytkom chaose dneška sa stále viac presviedčam že ICHTHYS je Cesta. Vďaka za pochopenie.

Poslať nový komentár

TOPlist