EN

V Českej republike plánujú nasadiť G.Fast DSL

Česká telekomunikačná infraštruktúra a.s. (CETIN) zvyšuje pokrytie VDSL2 pre viac než 111 000 bytových jednotiek. Okrem toho plánuje výstavbu G.fast.

CETIN ohlásil, že zvýšil až 8-násobne rýchlosť v niektorých lokalitách, kde bežalo iba aDSL s rýchlosťou 6mbps. Po novom títo zákazníci by mali mať takmer všetci pokrytie s rýchlosťou 40mbps. Okrem toho ešte počas tohto mesiaca plánuje úpravy v sieti a ďalších 430 000 jednotiek dosiahne rýchlosť na úrovni 20Mbps. CETIN sa ďalej pochválil, že v nasledujúcich piatich rokoch investuje do výstavby optiky, predovšetkým FTTC (Fiber To The Cabinet) s cieľom ďalšieho zrýchľovania. CETIN plánuje nasadiť G.Fast s rýchlosťou až 500Mbps. Súčasné zrýchlenie sa samozrejme dotkne aj zákazníkov konkurenčných operátorov. Na Slovensku Telekom už dlhšie pokrytie VDSL2 nezvyšoval.

Okrem toho UPC v ČR upravilo káblovú sieť pre 7000 domácnosti. Maximálna rýchlosť je v súčasnosti 300Mbps. Pre porovnanie UPC 7.9. u nás spustil pripojenie s rýchlosťou 500Mbps, upload ostal ale len na 20Mbps. Rýchle pripojenie je dostupné v Bratislave, Košiciach, Žiline, Banskej Bystrici, Zvolene, Nových Zámkoch, Leviciach, Pezinku, Bardejove či Rožňave.

Zdroj: CETIN, UPC

Komentáre (1)
limki
v zdrojovom clanku sa nikde neuvadza, ze by cetin planoval (akoze uz hladaju najvhodnejsieho dodavatela a oblasti kde zacat) nasadit g.fast, spomina len ze sa to niekde vo svete pilotuje. Nasadenie je ale pravdepodobne, rovnako ako LTE-A po LTE po UMTS a EDGE
Pridať nový komentár
TOPlist