Už vieme čo sa dialo vo vesmíre zlomky sekúnd po Big-Bang-u

, Autor: Gudas

Vedci objavili dôkazy o gigantickom rozpínaní vesmíru v prvých chvíľach po jeho vzniku. Objav je hodný Nobelovej ceny.

Astronómom sa pomocou rádioteleskopu podarilo objaviť prvé dôkazy o tom, ako sa vesmír správal v prvých okamihoch po veľkom tresku. Zmapovaním polarizácie reliktného žiarenia sa potvrdila extrémne rýchla expanzia (tzv. kozmologická inflácia) nadsevetelnou rýchlosťou v prvých zlomkoch sekundy po veľkom tresku, kedy sa vesmír zväčšil 1.000.000.000.000.000.000.000.000.000.000 – násobne (1030). Až po tomto procese získal vlastnosti, s ktorými ho poznáme dnes.

Rýchla expanzia vesmíru mala podľa teórií zanechať po sebe stopy viditeľné práve v reliktnom žiarení, resp. jeho polarizácií. Teleskop Bicep2 na južnom póle sledoval práve tieto vlastnosti žiarenia vesmírneho pozadia, pričom našiel prekvapivo silné stopy vytrené s vysokou pravdepodobnosťou tzv. gravitačnými vlnámi, ktorých existenciu predpovedal Albert Einstein už v roku 1916. Tie putovali priestorom vesmíru po veľkom tresku. Teleskopom bol zaznamenaný stav vesmíru po asi 380 tisíc rokoch, keď reliktné žiarenie vzniklo a vesmír sa „spriehľadnil“. Dovtedy bol tvorený hlavne plazmou a hviezdy sa ešte netvorili.

Polarizácia reliktného žiarenia je silnejšia, ako sa očakávalo. Týmto pozorovaním sa potvrdila dôležitá fáza vzniku nášho vesmíru.

Tento objav je jedným z najvýznamnejších v astrofyzike, keďže potvrdzuje to, že krátko po veľkom tresku sa vesmír extrémne rýchlo rozpínal. Vysvetľuje sa tým vysvetľuje mnoho otázok, napríklad aj to, prečo je náš vesmír relatívne rovnomerný. Zároveň sa potvrdzuje úzke prepojenie kvantovej mechaniky a teórie relativity.

Teleskop Bicep2 sa nachádza na južnom póle, kvôli tamojším ideálnym podmienkam pre meranie slabého mikrovlnného žiarenia po veľkom tresku. Suchý a veľmi čistý vzduch robia toto nehostinné miesto najlepšou pozorovateľňou tohto druhu na Zemi. Vedci namerané výsledky preverovali tri roky, aby vylúčili v čo najväčšej možnej miere akékoľvek chyby.

Rádioteleskop Bicep2 na južnom póle

Tímu vedcov, ktorý oznámil tento objav, už gratulovali mnohé inštitúcie. Zmeranie polarizácie gravitačných vĺn sa považuje teraz za jeden z najvýznamnejších objavov astrofyziky, otvorene sa hovorí o Nobelovej cene.

 

Zdroj: heise.de

Kľúčové slová
teória relativity, veda, vesmír
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Vybuchlo to a hneď všetko bolo usporiadané???????? To mám tomu veriť??????

Nevies o com tliachas, rozumies tomu jak babka registrom v CPU. Nikto nikde netvrdi, ze vsetko bolo hned usporiadane. Dynamika vyvoja galaxii, ich (dnes uz nevyhovujuce) Hubbleovo zatriedenie do zopar roznych typov na zakl. "morfologickych znakov" ci hierarchicke usporiadanie galaxii do vyssich celkov je cela veda sama o sebe v ramci kozmologie. V ramci kozmologie existuju specialisti na vyvoj a "morfologiu" galaxii.

Ak by ste cital pozorne vsimol by ste si nasledujuce ... "Teleskopom bol zaznamenaný stav vesmíru po asi 380 tisíc rokoch, keď reliktné žiarenie vzniklo a vesmír sa „spriehľadnil“ ... podotykam fakt 380tisic rokov (takze to nieje az tak hned).

dokaz jak hovado....to je jak keby sledovali zavretu krabicku a tvrdili ze v nej je lesna vila....podla mna je nedostatok informacii k tomu aby mohli vobec s presvedsenim hovorit o tom ze volaka expanzia nastala

A pojem "princip superpozicie", alebo "princip superpozicie v kvantovej mechanike" (aka. "Schrödingerova mačka") Vam nieco hovori ?

V tom pripade je logicky vyvratene to co ste sam vyssie napisal "o tej krabici".

Skuste si predtym nieco o teme nastudovat ... kym tu opat raz "napisete svoje mudra".

PS: to ze tomu nechapete vy a ze si to neviete dat do suvislosti s inymi "vecami" je len a len Vasa chyba a nie chyba experimentu (resp. dokazu).

PS2: je to to iste ako ked niekto veri v BOHA ... tiez ho nikdy nikto nevidel ... ale predsa ludia veria ze existuje ... su dokazy ze evolucia skutocne prebehla =/=> (z toho ale nevypliva) ze BOH existovat nemoze ... mozno prave on bol "spustac BB". A taktiez je fakt to ze "krestanstvo je jedina prava viera" (preco ? pretoze to tvrdia krestania !!! ... citujem ich slova : "rozdiel medzi krestanstvom a inou vierou je v tom, ze krestanstvo je "skutocne"") ...

... podla Vas je ale krestanstvo FAKE ... kedze BOHA nikto este nevidel => nieje dokaz o tom (ze vesmir sa expandoval) ze je to skutocne tak ... NO PREDSA TOMU LUDIA VERIA A NEBERU TO AKO VIERU ALE AKO SAMOZREJMOST (FAKT, REALITU, SKUTOCNOST).

ano viem co je Schrodingerova macka, preto stale nechapem, ze stale pisu o expanzii...ved existuju teorie vzniku vesmiru aj bez BB a bez expanzie

To, že ľudia "veria" že BOH existuje je myslím skôr dôsledok toho, že ľudia boli storočia presviedčaní, že BOH existuje, lebo na to dôkazy nepodal nikto, na rozdiel od rozpínania Vesmíru, kde už červeným posunom bol dôkaz daný, následná teória BB to len rozviedla do detailom, tiež podložených. Nemiešal by som BOHa do BB. Nakoniec, istý vedec povedal, že BOHa vo svojej teórii nepotreboval použiť...

Doteraz som bol v tom, že velký tresk je teorie a nie fakt :O

Ano a nadalej to tak aj je ... BB (citaj Big Bang) je stale iba jedna z teorii o "vzniku" vesmiru. Tu sa ale jedna iba o "pozoravnie" toho ako vesmir vyzeral po 380k rokoch. A nikto nikde netvrdi ze na pociatku bol BB ... stale je to iba ich "domienka" ... no zial dnesna technologia je natolko "hlupa" ze vidi "iba 13,4 mil rokov dozadu". Stale tam ostava "hmla" s velkostou cez 400-500k rokov ... do "ktorej nedokazeme nahliadnut".

Takze zial je to opat iba "podpora" (resp. fakty ktora podporuju) teoriu o vzniku vesmiru sposobom zvanym BB (a teda logicky to "nahrava" aj Darwinovej teorii o evolucii druhov).

Ale nikde to nieje overeny ani dokazany (dokonca ani v clanku to nepisu) fakt ze BB je "tvorca vesmiru".

Poslať nový komentár

TOPlist