USA rozšírilo zoznam zakázaných spoločností

Na listinu sa dostali spoločnosti, ktoré dosiahli určitú úroveň pokroku.

Americko-čínsky spor postupne naberá na tempe. Americká administratíva nedávno rozšírila zoznam čínskych spoločností, ktoré strácajú prístup k jej technológiám. K Huaweiu sa tak pridávajú aj výrobcovia čipov - Inspur a Loongson. Posledne spomenutá spoločnosť je pridaná na zoznam kvôli jej technologickej vyspelosti, nakoľko Loongson je schopný vyrábať čipy už 12 nm procesom. Zároveň sú tieto spoločnosti, spolu s inými čínskymi firmami obvinené z toho, že dodávajú svoje čipy ľudovej armáde, ktorá ich používa na vývoj a výrobu pokročilých zbraní.

Menšou iróniou osudu je pre spoločnosť Loongson to, že jej čipy síce dosahujú výkon, ktorí mali technologickí giganti Intel a AMD spred pár rokov, ale výrobca používa úplne inú architektúru - ISA, presnejšie LoongArch. Vďaka tomu sa spoločnosť snažila znížiť závislosť na "západných" technológiách. Problémy pravdepodobne čakajú aj fabriky SMICu, ktoré pre spoločnosť Loongson produkujú čipy. Nepríjemnosti čakajú aj firmu Inspur, ktorá je jedným z najväčších poskytovateľov serverových riešení a kontroluje takmer 10-percentný podiel na globálnom trhu. Výrobcovi tak hrozí, že stratí prístup k matičným doskám, procesorom, RAM modulom, SSD diskom a k veľa iným počítačovým komponentom.

Obchodná vojna medzi oboma krajinami postupne eskaluje, ale víťaz ostáva nejasný. Spoločnosti Huawei sa podarilo patentovať si svoje riešenie EUV, ale k výrobe stroja má pravdepodobne ešte ďaleko. Čínsky výrobcovia čipov sa snažia predzásobiť strojmi náhradnými dielmi na výrobu procesorov, lenže Spojené štáty americké postupne pritvrdzujú v sankciách, čo spomaľuje technologický rast Číny.

Zdroj: Techspot,

Pridať nový komentár
TOPlist