USA a Google pracujú na čipe s otvoreným kódom

Nový čip by mal slúžiť univerzitám a startupom s inovatívnymi nápadmi.

Vláda Spojených štátov amerických a spoločnosť Google majú urýchliť vývoj a výrobu procesorov s otvoreným zdrojovým kódom. Tieto čipy by mali vedieť používať a upravovať si ich podľa svojich potrieb a tieto procesory by mali umožniť veľké inovácie. Dohoda medzi oboma subjektami umožní Národnému inštitútu pre štandardy a technológie navrhovať, vyvíjať a vyrábať procesory s otvoreným zdrojovým kódom. Nové partnerstvo má pomôcť hlavne malým firmám, univerzitám a výskumníkom, ktoré si vďaka slabým financiám nemôžu dovoliť niečo vytvoriť vo vlastnej réžii.

Výrobu čipov bude mať na starosti americká spoločnosť Skywater Technology z Minnesoty. Spoločnosť Google bude financovať počiatočné náklady, ale aj prvú sériu. Americká vláda chce touto iniciatívou vytvoriť cenovo dostupné a hlavne domáce čipy, ale aj vytvoriť inovačný potenciál pre výskum a startup. Už teraz v plánoch medzi oboma subjektami spomínajú návrhy takmer 40 produktov, medzi ktoré patria napríklad procesory, nanosenzory, bioleketronika, čipy pre umelú inteligenciu, ale aj kvantové počítače.

Zároveň práve vďaka otvorenému kódu, môžu výskumníci a startupisti zdieľať medzi sebou nápady. Polovodičové súčiastky, ktoré bude vyrábať spoločnosť Skywater Technology, majú byť vyrábané na 200 nm waferoch, ktoré si následne rozdelia jednotlivé univerzity a spoločnosti.

Zdroj: Techspot,

Pridať nový komentár
TOPlist