UK bude testovať cestu, ktorá počas jazdy dobije elektromobily

 
Vo Veľkej Británii sa schyľuje k testovaniu cesty, ktorá bude bezdrôtovo dobíjať elektrické vozidlá, čím zvýši ich dojazd.

Elektromobily podobne ako tradičné autá na benzín/naftu musia dopĺňať svoju energiu. Tradičným spôsobom sú nabíjacie stanice, ktoré sú na určitých miestách popri ceste, pričom takéto nabíjanie trvá dlhšie v porovnaní s tankovaním. Spoločnosť Highways England plánuje testovať trať, ktorá by takéto autá dobila bezdrôtovo a to rovno počas jazdy takže by šofér nemusel ani zastavovať, ani vystupovať.
 
 
Briti nazývajú cestu „elektrická diaľnica“ a jej testovanie začne ešte tento rok. Akú presne technológiu plánujú na ceste použiť zatiaľ neprezradili. Zrejme však pôjde o Shaped Magnetic Field in Resonance (SMFIR) technológiu alebo nejakú jej odnož, ktorá bola vyvinutá pre bezdrôtové nabíjanie autobusov v Južnej Kórei. Tá pracuje zjednodušene tak, že elektrina je káblami dodávaná pod povrch vozovky odkiaľ je bezdrôtovo prenášaná do panelu upevnenom na podvozku autobusu. Maximálna účinnosť pri takomto spôsobe je 85%. Medzi panelom a vozovkou je asi 18cm medzera a autobusy sú schopné sa takto dobiť pri jazdení po trase dlhej 24km. Príliš prevratnú technológiu tak Briti zrejme nevymysleli, no hovoria o najväčšom testovaní takejto vozovky na svete.
 
 
Testovanie bude prebiehať minimálne 18 mesiacov, počas ktorých budú špeciálne upravené elektrické vozidlá testované na trati mimo verejných komunikácii. Ak sa testovanie ukáže ako úspešne vláda povolí testovanie na bežných komunikáciách. Ak by aj testovanie dopadlo neúspešne, vláda je ochotná dotovať inštalovanie nabíjacích staníc v rozstupe každých 32km pozdĺž ciest.
 
 
Komentáre (1)
passco
To bude ožarovania na cestách
Pridať nový komentár
TOPlist