Ubuntu pre Windows 10 prichádza do Windows Store

, Autor: Marián Ferenc

Ak si stále nemôžete predstaviť skutočnosť, že spoločnosť Microsoft podporuje používanie Linuxu v systéme Windows, potom by ste si mali zvyknúť nato, že je to od včera realitou. Včera spoločnosť debutovala Ubuntu Linux v obchode Windows, k dispozícii je pre každého, kto beží na súčasnom Insider Preview builde. 

 

Aby bolo jasné, toto riešenie nie je pre tých, ktorí chcú spustiť plnú desktopovú verziu Linuxu na Windowse. Najväčší význam sa kladie príkazovému riadku, čo môže byť ešte veľmi užitočné pre vývojárov alebo tých, ktorí jednoducho uprednostňujú používanie BASHU cez PowerShell (alebo Command Prompt). Existujú spôsoby spustenia aplikácií GUI, ale bude to vyžadovať trochu úsilia. Tí, ktorí chcú využiť plný potenciál Linuxu v systéme Windows, budú musieť využíť virtualizáciu, teda VMware alebo VirtualBox. presne tak ako doteraz.

Ubuntu nebude v obchode Windows Store jediným zástupcom distribúcií Linuxu. Fedora a SUSE budú čoskoro debutovať taktiež. Rovnako ako pri každej inej aplikácii obchodu ju budete môcť spustiť ľubovoľné a navzájom nezávislé od seba. Ak už používate Ubuntu v systéme Windows a budete chcieť prejsť na verziu z Windows Store, tak inštalácia Ubuntu prostredníctvom obchodu neovplyvní vašu predtým nakonfigurovanú verziu.

 

Ak chcete v súčasnosti využívať systém Ubuntu v systéme Windows, musíte byť ochotní pripojiť sa k programu Windows Insider Preview a inovovať na najnovšiu dostupnú verziu buildu. V čase vydania Fall Creators, teda za niekoľko mesiacov, Ubuntu (a pravdepodobne ostatné Linuxové distribúcie) budú k dispozícii všetkým používateľom.

 

Zdroj: hothardware

 

Kľúčové slová
Linux, Ubuntu, Windows 10
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Re: Ubuntu pre Windows 10 prichádza do Windows Store

Pod cygwinom mi bash beží zo 10rokov, to isté čo spustím pod ubuntu spustím aj pod cygwinom. tento krok MS je len obchodná politika aby im neutekali desktopoví zákazníci na linuxy.

a spustíš na cygwine programy skompilované pre ubuntu/linux?
pokial viem tak cygwin podporuje len windowsácke exe

Poslať nový komentár

TOPlist