EN

Ubuntu Linux ponúkne až 10 rokov podpory

Zadarmo to v tomto prípade nebude.

Open-Source operačný systém Linux je zadarmo, ale spoločnosti zaoberajúce sa jeho vývojom získavajú financie úplne iným spôsobom, a tým je platená podpora. To je aj prípad spoločnosti Canonical, ktorá má veľký počet platiacich zákazníkov, vďaka čomu môže pokračovať vo vývoji Ubuntu Linuxu a približne každých šesť mesiacov prinášať nové verzie. Medzitým sa objavujú aj LTS verzie systému, ktoré vynikajú dlhou podporou, ktorá býva približne 5 rokov. Toto riešenie vyhovuje hlavne spoločnostiam, ktoré nemusia pravidelne riešiť prípadné problémy s prechodom na novú verziu systému. Tvorca systému im zabezpečuje dostatočne dlhú podporu s aktualizáciami na nové balíky programov. Po uplynutí podpory by už mali spoločnosti riešiť prechod na novú verziu systému aj vzhľadom na bezpečnosť.

Teraz prichádza spoločnosť Canonical s novým riešením, vďaka ktorému môžu platiaci zákazníci ostať na aktuálnej verzii systému až po dobu 12 rokov. Jediné, čo musia firmy urobiť je nainštalovať si balík Legacy Support add-on. Bohužiaľ tvorca systému zatiaľ nezverejnil cenník, koľko taká podpora stojí. Jedinou možnosťou je zatiaľ forma priameho kontaktovania spoločnosti Canonical prostredníctvom mailu.

V priebehu budúceho mesiaca má byť vydaná nová LTS verzia operačného systému Ubuntu 24.04, ktorá má byť podporovaná až do roku 2029. Používateľom starších LTS verzií bude ponúknutá aktualizácia na túto verziu. Systém má zároveň vyjsť pre doplnok Ubuntu Pro, ktorá bola zadarmo pre bežných používateľov, pre firmy samozrejme platená.

Zdroj: Neowin, pics from Wiki,

Pridať nový komentár
TOPlist