Trpia vaše oči tupozrakosťou? Hrajte počítačové hry!

Testy preukázali, že amblyopia sa dá liečiť aj v pokročilom veku, hraním počítačových hier.

Amblyopia, nazývaná aj tupozrakosť, je funkčná porucha oka, ktorá spôsobuje zníženie zrakovej ostrosti z jedného oka. Mozog v takomto prípade nespracováva informácie z oboch očí, ale len z jedného. Liečba sa realizuje zakrytím zdravého oka, pričom mozog sa musí spoliehať iba na postihnuté oko a tým sa potláčajú efekty tupozrakosti. Bohužiaľ, táto technika je efektívna len v čase, keď sú orgány ešte vo vývoji, čo znamená do ôsmeho až deviateho roka života.

Výskumníci z University of California, Berkeley však prišli so zaujímavými výsledkami svojho pokusu s počítačovými hrami. V ňom sa zúčastnila dvadsiatka ľudí postihnutých touto chorobou, vo veku 15 až 61 rokov, ktorí hrali akčnú hru Medal of Honor: Pacific Assault a simulačnú SimCity Societies. Za počítačmi strávili celkovo 40 hodín, po dvoch hodinách v priebehu jedného mesiaca, s prekrytým zdravým okom.

Po hraní oboch hier sa zistili až 30-percentné zlepšenia ostrosti zraku, čo predstavuje v štandardnom meradle 1,5 riadka na stupnici s písmenami pre overovanie zraku. Je to vynikajúce hlavne vzhľadom na štandardnú metódu, ktorá dosahuje len jeden riadok za 120 hodín u malých detí. Aby sa overilo, či skutočne majú práve hry poziívny vplyv na potlačenie tupozrakosti, ďalších sedem ľudí malo prekryté zdravé oko pri bežných úlohách každodenného života. U nich sa ale žiadne zlepšenie neprejavilo.

Navyše, zrak sa ďalej zlepšoval aj po sledovaných štyridsiatich hodinách. Aj vďaka tomu získali vedci trojročný grant v hodnote 1,7 milióna dolárov, aby skúmali účinky hier na zlepšovanie tupozrakosťou postihnutého zraku.


Podľa vedcov z University of California Berkeley, môže hranie hier pomôcť pri tupozrakosti aj u dospelých, čo je doteraz nevídané

Komentáre (10)
Frosty
paradicka.. ked som bol maly vzdy som rodicom vravel ze ociam pocitac neskodi :D
spok
neviem kedy si bol "maly" ale v dobach CRT a nizkych HZ sa oci naozaj kazili, hlavne pri celodennom nonstop pouzivani ;)
Frosty
sak som mal este na 4.8.6 tke take pridavne sklo par cm pred monitorom :D
Nameless
tu nikto nehovori o monitore...on hovoril o pocitaci a pocitac ociam neskodi :D
ramaya
. Tak to je bomba , november-december budem mať viac času , tak to začnem hneď skúšať. Do nového roku pôjdem ako orol :)) Už by mohli vydať Serious Sama 3 , to by bolo ideálne na skúšanie. Akurát by ma zaujímalo , či pri tom hraní mám mať nasadené okuliare alebo nie. Ale asi nie ...
TomKocuR
máš mať prekryté zdravé oko a pozerať len tým tupozrakým. O liečbe krátkozrakosti či ďalekozrakosti tu ale samozrejme reč nebola.
satelitman
Prosím Vás skúšal to niekto ??? je rok 2014 príspevky z roku 2011 tak relatívne to niekto možno skúsil. Ďakujem
Frosty
este by ma zaujimalo ci nestaci pozerat 3D filmy na 3D telke s 3D okuliarama.. a este ma napadlo.. druhemu oku nebude vadit ze bude pozerat do perdmetu vzdialeneho par centimetrov ?
ramaya
. Tomu rozumiem , že mám mať zakryté to zdravé oko. Len je problém , že keď si zakryjem to zdravé oko , tak na to druhé bez okuliarov vidím len tak rozmazane. Možno na určitý čas , kým sa mi to trochu nezlepší budem musieť mať aj okuliare aj zakryté oko.
Richard_12
Princíp je jednoduchý. Tupozraké oko tým, že väčšinu práce prebralo zdravé oko, zlenivie. Prikrytím zdravého oka prinutíte tupozraké oko "pracovať" a časom sa to prejaví na kvalite videnia. Aj keď hrať so slabším okom nie je žiadna sláva, lebo figu vidíte, ale je tu predpoklad, že pri dobrej hre dokážete sedieť dostatočne dlho, aby to prinieslo zlepšenie.
Pridať nový komentár
TOPlist