Toto je Čierna diera podľa NASA

NASA vo veľmi peknej vizualizácii ukazuje ako gravitácia môže ovplyvniť priestor a čas.

NASA v novom videu zobrazuje ako čierna diera ovplyvňuje hmotu a usmerňuje ju do akrečného disku. Výsledný obraz nám tiež ukazuje extrémnu gravitáciu čiernej diery. Nanešťastie sa z dôvodu veľkej gravitácie a dilatácie času nedokážeme zblízka pozrieť na čiernu dieru či už v blízkom alebo vzdialenom období. Čierne diery môžeme pozorovať jedine z veľkej diaľky, najčastejšie ako jadrá galaxií. Vzhľadom na extrémnu gravitáciu je ich priame pozorovanie takmer nemožné.

Extrémne gravitačné pole čiernej diery odkláňa svetlo vyžarované z rôznych častí disku, no to čo vidíme závisí od uhla pohľadu. Najväčšie skreslenie je možné pozorovať na samotom okraji.

Najbližšie k čiernej diere sa gravitačné ohýbanie svetla stáva natoľko výrazné, že spodnú stranu disku vidíme ako jasný kruh svetla, ktorý zdanlivo ohraničuje čiernu dieru. Tento takzvaný „fotónový prsteň“ sa skladá z viacerých kruhov, ktoré postupne miznú a stenčujú sa, zo svetla, ktoré obieha čiernu dieru dvakrát, trikrát alebo viackrát, predtým ako unikne, aby sa dostalo k našim očiam. Pretože čierna diera modelovaná v tejto vizualizácii je sférická, fotónový krúžok vyzerá takmer kruhovo a identicky z akéhokoľvek uhla pohľadu. Vo vnútri fotónového prstenca sa nachádza tieň čiernej diery, čo je oblasť, ktorá je približne dvakrát väčšia ako veľkosť horizontu udalostí - čo je bod z ktorého už návrat nie je možný.

Zdroj: NASA

 

Komentáre (2)
Pjetro de

YT kanal Veritasium (par stoviek absolut cool videi) a jedno videjko hovori za vsetko: https://youtu.be/zUyH3XhpLTo

(YT kanal Vsauce sa tiez da kukat)

I1ilan

Mam rad prednasky p.Susskinda.
https://www.youtube.com/watch?v=zUDqI9PJpc8

Pridať nový komentár
TOPlist