Tokamak Energy pokročilo vo výskume jadrovej fúzie

Spoločnosť urobila významný pokrok k stabilnej jadrovej fúzii.

Spoločnosť Tokamak Energy urobila významný pokrok vo výskume a vývoji jadrovej fúzie, firme sa podarilo dosiahnuť nový míľnik vďaka kryogénnej technológii. Táto technológia našla využitie v oblasti magnetov, čo má za následok zníženie prevádzkových nákladov takmer o 50 percent. Spoločnosť využíva pri konštrukcii fúzných reaktorov kombináciu vysoko-teplotných supravodivých magnetov a sférických tokamakov. S použitím novej technológie firma Tokamak Energy dosiahla až dvojnásobnú účinnosť oproti predchádzajúcim systémom.

Vďaka tomuto pokroku je chladenie supravodivých magnetov jednoduchšie a zároveň sa podarilo znížiť náklady na výstavbu nových fúzných reaktorov. To môže v konečnom dôsledku prispieť k lepšej komercializácii celej technológie jadrovej fúzie. Magnety určené pre riadenú fúziu jadra sa skladajú zo vzácneho oxidu medi bárnatej, ktoré sú tvarované do pásov tenkých 0,1 milimetra. Tieto pásy sú následne stáčané do cievok. Vďaka tomuto usporiadaniu, dokážu cievky vyvinúť veľmi silné magnetické pole.

Spoločnosť stojaca za vývojom fúznych reaktorov nechce zaspať na vavrínoch a hovorí, že ich ešte čaká niekoľko dôležitých objavov na ceste ku komercializácii jadrovej fúzie.

Zdroj: InterestingEngineering,

Komentáre (1)
DS

"oxidu medi bárnatej" - to znie ako nejaká rastlinka :)))
Ach ten preklad!!!

Pridať nový komentár
TOPlist