Tento rok bude na poli notebookov horúci

, Autor: Ján Kisty

V IT svete sa dejú veľké veci. Intel konečne predstavil Intel Kaby Lake G s integrovanými grafickými čipmi hlavnej konkurencii. Prvotný výkon sa zdá neuveriteľný.

Už skoro rok sa povráva, že Intel uvedie nové procesory s integrovanými AMD Vega grafickými kartami. Pravdupovediac, niečo podobné sme čakali skôr od AMD už s uvedením kariet Fury pred pár rokmi.

Kaby Lake G je postavený na 14nm procese a nesie 3 vrstvy, ktoré spolu nesú názov Intel EMIB, je tu malá zmena oproti Fury/Nano a jeho Interposer. Podstatné je, že procesor bude mať zabudovanú až dvojicu grafických čipov. Ten od Intelu sa postará o spotrebu a výdrž, no nezabudlo sa ani na Intel Quick Sync. AMD čip bude zase poskytovať vysoký výkon. Každý čip ponesie 4GB rýchlej pamäte pripojenej k širokej 1024 bitovej zbernici. Predpokladaná priepustnosť by mohla byť slušných 179 GB za sekundu v prípade slabšej verzie. Výkonnejšia bude taktovaná až na 1200 MHz a bude mať priepustnosť cez 200GB/sek. Počet výpočtových modulov bude 24, procesor má byť taktovaný na 4,2GHz a bude mať 8 vlákien.

TDP noviniek bude 65 alebo 100W, záleží od čipu.

Grafická karta by mala dokonca prekonať notebokovú GTX 1060MQ 6GB, a to aj napriek tomu, že Intel porovnáva VEGA M hlavne s GTX 1050. Nový procesor zrejme poriadne pozmení notebookový trh. Nová rada GTX 2000 od NVIDIA bude mať v notebookoch čo robiť. Dôležitá bude ale hlavne cena a schopnosť presvedčiť výrobcov, že novinka má zmysel.

Je vysoko pravdepodobné, že podobný čip uvidíme práve v ďalšej generácie konzol. Už pri inovovanej generácii PS4 PRO a XONEX sa niečo podobné očakávalo. Výkon grafického čipu bude niekde na úrovni RX470/570.

Zdroj, AMD, Intel

 

Kľúčové slová
AMD, AMD Radeon, Intel
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Re: Tento rok bude na poli notebookov horúci

Nové hry ma už nebavia :( Takže aj môj starý procesor je rýchlejší, než potrebujem :(( A video reklamy aj tak vypínam :((( Myslím, že éra PC skončila ...

Poslať nový komentár

TOPlist