Ťažba bitcoinov je energeticky tri krát náročnejšia ako ťažba zlata

, Autor: Tomáš Zvorák

Priemysel ťažby kryptomien spotrebuje ročne značné množstvo energie. V roku 2018 ťažba bitcoinov spotrebuje viac energie ako Dánsko.

Podľa výskumu z Cambridgskej univerzity zameraného na odhad spotreby elektrickej energie a publikovaného v magazíne Nature Sustainability, ťažba bitcoinov v roku 2018 spotrebuje 30,1 miliárd kilowathodín. Dánsko spotrebovalo v roku 2015 31,4 miliárd kilowathodín.

V štúdii je odhadnutá spotreba energie pre ťažbu štyroch kryptomien, bitconu, kryptomeny ethereum, litecoin a monero v období od januára 2016 do júna 2018. Spotreba je odhadnutá na vyťaženie kryptomeny v cene jedného dolára. Pri bitcoine to bolo 17 miliónov Joulov (MJ). Pri ďalších troch kryptomenách v štúdii to nebolo príliš odlišné. Ethereum a litecoin spotrebujú 7 MJ a monero 14 MJ.

To je tri krát viac energie než je potebné pre vyťaženie zlata s hodnotou jedného dolára. Podobné je to pre ťažbu medi a platiny. Len ťažba hliník je energeticky náročnejšia, pre získanie hliníka v cene jedného dolára je potrebných 122 MJ.

Cena krypromien je veľmi premenlivá. Miera kolísavosti cien volatilita je pri kryptomenách vysoká. To ale nie je pravda o spotrebe energie pre ich ťažbu, tá mala v skúmanom období stály trend rastu. To je znepokojujúce zistenie naznačujúce, že spotreba energie pre ťažbu kryptomien ani v budúcnosti nebude klesať ale porastie.

Z čísel získaných v štúdii odvodili, že ťažba týchto štyroch krypromien je zodpovedná za emisie 3 až 15 miliónov ton CO2.

Článok: Max J. Krause et al. Quantification of energy and carbon costs for mining cryptocurrencies, Nature Sustainability (2018). DOI: 10.1038/s41893-018-0152-7

Zdroj: techxplore.com

 

Kľúčové slová
Bitcoin
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

To je strašné čítanie.Chvejeme sa strachom kedy v európe vybuchne nejaká atómka a vyzerá to tak že sa postavia ďalšie.Okamžite zdražieť cenu energie asi nemá význam lebo ťažiť by sa neprestalo,akurát by coin zdražil tiež.Asi ľudstvo otvorilo novú Pandorinu skrinku.

Poslať nový komentár

TOPlist