Ťažba bitcoinov je energeticky tri krát náročnejšia ako ťažba zlata

Priemysel ťažby kryptomien spotrebuje ročne značné množstvo energie. V roku 2018 ťažba bitcoinov spotrebuje viac energie ako Dánsko.

Podľa výskumu z Cambridgskej univerzity zameraného na odhad spotreby elektrickej energie a publikovaného v magazíne Nature Sustainability, ťažba bitcoinov v roku 2018 spotrebuje 30,1 miliárd kilowathodín. Dánsko spotrebovalo v roku 2015 31,4 miliárd kilowathodín.

V štúdii je odhadnutá spotreba energie pre ťažbu štyroch kryptomien, bitconu, kryptomeny ethereum, litecoin a monero v období od januára 2016 do júna 2018. Spotreba je odhadnutá na vyťaženie kryptomeny v cene jedného dolára. Pri bitcoine to bolo 17 miliónov Joulov (MJ). Pri ďalších troch kryptomenách v štúdii to nebolo príliš odlišné. Ethereum a litecoin spotrebujú 7 MJ a monero 14 MJ.

To je tri krát viac energie než je potebné pre vyťaženie zlata s hodnotou jedného dolára. Podobné je to pre ťažbu medi a platiny. Len ťažba hliník je energeticky náročnejšia, pre získanie hliníka v cene jedného dolára je potrebných 122 MJ.

Cena krypromien je veľmi premenlivá. Miera kolísavosti cien volatilita je pri kryptomenách vysoká. To ale nie je pravda o spotrebe energie pre ich ťažbu, tá mala v skúmanom období stály trend rastu. To je znepokojujúce zistenie naznačujúce, že spotreba energie pre ťažbu kryptomien ani v budúcnosti nebude klesať ale porastie.

Z čísel získaných v štúdii odvodili, že ťažba týchto štyroch krypromien je zodpovedná za emisie 3 až 15 miliónov ton CO2.

Článok: Max J. Krause et al. Quantification of energy and carbon costs for mining cryptocurrencies, Nature Sustainability (2018). DOI: 10.1038/s41893-018-0152-7

Zdroj: techxplore.com

Komentáre (2)
Pcfans
To je strašné čítanie.Chvejeme sa strachom kedy v európe vybuchne nejaká atómka a vyzerá to tak že sa postavia ďalšie.Okamžite zdražieť cenu energie asi nemá význam lebo ťažiť by sa neprestalo,akurát by coin zdražil tiež.Asi ľudstvo otvorilo novú Pandorinu skrinku.
majo
Tazenie krypto je najvacsie mrhanie energiou a najvacsi nezmysel, aky kedy ludstvo postihlo. Keby sa ten vypoctovy vykon pouzil na nieco uzitocne a nie na pocitanie nezmyselnych uloh, ktorych vysledok neprinesie nic, len dalsi megabajt na sieti tejto pseudomeny.
Pridať nový komentár
TOPlist