Táto veža má eliminovať emisie

, Autor: Ján Kisty

Kvalita ovzdušia v Číne je priam príšerná. Vo veľkých priemyselných mestách ako Shenzen či Peking je úplne normálne nosiť na ústach celý deň rúšku. Dôvodom je vysoký výskyt nebezpečných častíc z áut a priemyselných firiem.

Čína sa síce snaží znižovať emisie, napríklad minulý rok to bolo o 4,5%, je to ale stále málo. Minulý rok bol dokonca najhorší (najslabší pokles) za celé sledované obdobie (od roku 2013). V meste Xian, provincii Shaanxi na severe Číny vzniká unikátny projekt. Vedci z Inštitútu pre Enviromentalistiku z Čínskej Akadémie Vied testujú unikátnu vežu, ktorá by mala pohlcovať nebezpečné častice z okruhu 10 km2.

Veža nasáva vzduch s mikročasticami zo svojho okolia, pričom celý systém je napájaný solárnou energiou. Horúci vzduch je následne vytláčaný vežou, ktorá má viacero filtrov častíc. Prvé výsledky filtrácie sú údajne veľmi sľubné.

Finálna verzia veže bude mať údajne výšku až 500 metrov a bude tak môcť svojou čistiacou kapacitou pokryť desiatky kilometrov štvorcových.

Zdroj: techspot, scmp

Image Credit: Handout

 

Kľúčové slová
zaujímavosti
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Re: Táto veža má eliminovať emisie

najprv 10 km^2 a potom desiatky km^2 ...

10 km^2 je priserne malo: stvorec 3,16 km x 3,16 km alebo kruh s priemerom 3,57 km (a polomerom polovicnym)

Re: Táto veža má eliminovať emisie

Zalezi od vykonu. Ak by to dokazalo vycistit kruh s priemerom 3,5 km kdesi v strede Pekingu, tak by to bolo vynikajuce.

Re: Táto veža má eliminovať emisie

ultra-brutal mega-veza 5x vyssia jak bohunicke chladiace veze (4 z 8 tusim teraz rozoberaju) a to na kazdych 3,5 km - pekny pohlad :)

Re: Táto veža má eliminovať emisie

ak to ma mat nejaky solidnejsi vykon a filtrovat vzduch mechanickymi filtrami tak to tam asi budu nahanat nejake celkom velke ventilatory/turbiny a to bude zakonite pekne hlucne. Do stredu mesta si to neviem predsatvit ani architektonicky a ani z pohladu toho hluku. Ale robit s tym nieco treba takze aj tak palec hore.

Re: Táto veža má eliminovať emisie

Ma to mat 500m, takze spodok vstup hore vystup - kominovy efekt, netreba ziadne turbiny, nebude hluk, ...

Re: Táto veža má eliminovať emisie

no ale existuje ešte aj taká vec ako je komínový efekt takže možno rozdiel tlakov na dolnom a hornom okraji bude dostatočne veľký na to aby vzduch prúdil touto vežou bez ventilátorov

Re: Táto veža má eliminovať emisie

Ma to mat 500m, spodok vstup vzduchu, hore vystup, jednoduchy kominovy efekt. Takze ziadne motory, turbiny, emisie, hluk, len ta vyska,... ale architekti to snad zamaskuju.

Re: Táto veža má eliminovať emisie

miesto toho aby riešili príčinu, oni riešia následky. treba neprodukovať emisie a nebudú treba žiadne veže

Poslať nový komentár

TOPlist