EN

Takto vyzerá taxi budúcnosti podľa Amazonu

Spoločnosť patriaca Amazonu s názvom Zoox predstavuje svoj koncept taxi budúcnosti. Zoox vznikol v roku 2014, odkúpený Amazonom bol tento rok. Spoločnosti chcú spolupracovať na vytvorení taxi služby budúcnosti s autonómnymi vozidlami.

Zoox predstavuje svoje autonómne vozidlo, ktoré by mohlo byť na tento účel využívané. Veľkosťou ide o kompaktné vozidlo s dvomi, oproti sebe uloženými lavicami, spolu pre 4 pasažierov. Výbava zahŕňa držiaky nápojov, bezdrôtové nabíjačky, dotykové displeje pre každého zvlášť, na ovládanie vzduchotechniky, hudby a navigácie. Novo vyvinuté sú aj airbagy, museli byť prispôsobené pre pasažierov sediacich oproti seba.

Autonómne "robotaxi" môže jazdiť bez otočenia do oboch smerov, teda dopredu aj dozadu, pričom svetlá na vozidle sa prispôsobia smeru jazdy. Zatáčať môže každé zo štyroch kolies, čo zlepšuje manévrovanie v mestách. Systémy dokážu zachytiť dianie až do 150 metrov od vozila.

Pohon zabezpečuje 133 kWh batéria, dosahovaná rýchlosť by mala byť až 75 míľ za hodinu, teda 120 km/h, čo teoreticky postačuje aj pre jazdu na diaľniciach. Spoločnosť už testovala prototypy v mestách ako San Francisco a Las Vegas.

Prezentačné video

Zdroj: TechSpot, Zoox

Pridať nový komentár
TOPlist