EN

Takto vyzerá lietadlo budúcnosti – namiesto okien displeje

Lietadlá bez okien by ušetrili hmotnosť a tým pádom aj palivo, pasažieri by sa dívali na obrovské obrazovky.

Ako by mala vyzerať blízka budúcnosť leteckej dopravy sa pokúsila naznačiť dizajnérska spoločnosť Technicon Design. Podľa jej predstáv by sa ďalšie znižovanie spotreby paliva lietadiel znižovaním ich hmotnosti malo udiať celkom odvážnym, až kontroverzným zlepšením – úplným zrušením sklenených okien. Pasažieri by sa namiesto toho pozerali von z lietadla prostredníctvom kamier, ktorých obraz by sa premietal na obrovské displeje pokrývajúce takmer celý vnútorný povrch trupu.

Práve absencia hrubého a ťažkého skla, ako aj zlepšenie aerodynamických parametrov by sa malo podpísať pod zníženie ostro sledovaných nákladov na letecké palivo.

Koncept síce nepočíta s okamžitým nasadením na bežných linkách, no prvé privátne luxusné lietadlá či iné špeciály sú už na zozname plánovaných aktivít viacerých spoločností. Napríklad americká Spike Aerospace chce do roku 2018 ponúknuť nadzvukové lety (Mach 1,6 až 1,8) lietadlami, ktoré nebudú mať okná práve z uvedených dôvodov.

Okrem živého obrazu z vonkajšieho prostredia bude samozrejme možné na displejoch zobrazovať mnohé iné – od interatívneho rozhrania, cez prezentácie až po rôzne panorámy sveta či dokonca obrázky z cesty na Mesiac.

Viac o celom koncepte napovie video:

Zdroj: Telegraph.co.uk

Komentáre (4)
Nightlight
Strasna blbost
123321
A keď bude padať naskočí BSoD
annfokker
Celu cestu budes aj tak cumet na reklamy... A ked nebudes chciet, mozes si priplatit za triedu ad free... Hehe.
passco
V tom prípade to vyrieši AdBlock v podobe oculus rift :D
Pridať nový komentár
TOPlist