Tajomné vesmírne mračná by mohli priniesť nový pohľad na tmavú hmotu

Vedci chcú skúsiť odhaliť vesmírne mračná tvorené z ultra-ľahkých sub-atomárných častíc.

Temná hmota je pre vedcov stále veľkou neznámou, pričom o tejto hmote vzniklo veľmi veľa teórií. Tentokrát sa vedci chcú zamerať na jeden z jej možných zdrojov. Tým zdrojom majú byť bozónové mračná. Tieto vesmírne mračná majú byť tvorené z ultra-ľahkých sub-atomárnych častíc, ktoré sú zároveň veľmi ťažké odhaliteľné a majú tvoriť až 85 percent všetkej hmoty vo vesmíre. Bozóny, ak existujú, majú mať extrémne malú hmotnosť, vďaka čomu majú len veľmi zriedkavo interagovať s bežnou hmotou. To je zároveň jedna z kľúčových vlastností temnej hmoty.

Doktorka Lili Sun z Centra pre gravitačnú astrofyziku Austrálskej národnej univerzity je zapojená v projekte, na ktorom spolupracujú tímy vedcov z LIGO-Virgo-KAGRA. Astrofyzici pracujúci na tomto projekte, chcú objaviť tieto bozónové mračná v blízkosti čiernych dier, pomocou gravitačných vĺn. Vedci veria, že kolapsary zachytávajú tieto mračná svojim gravitačným vplyvom, ktoré krúžia v okolí čiernej diery podobne, ako bežná hmota a postupne do nej padá. Výsledkom rotácie bozónových častíc okolo singularity majú byť práve gravitačné vlny.

Vedci zároveň veria, že pomocou tohto experimentu by mohli vylúčiť určité druhy bozónových častíc, ktoré by mali podľa teórií existovať, ale v skutočnosti neexistujú.

Zdroj: Phys.org,

Pridať nový komentár
TOPlist