EN

Tablet a smartfóny od Mozilly

Mozilla plánuje útok na trh so smartfónmi a tabletom.

V Pondelok na konferencii o novinkách v San Franciscu, sa Brendan Eich, šéf technológií v Mozille vyjadril, že smartfóny s operačným systémom Firefox OS, už idú v Španielsku do predaja. Udialo sa tak včera. Dostupné sú u mobilných operátorov Deutsche Telekom a Telefonica. Konkrétne ide o modely Alcatel One TOuch Fire a ZTE Open.

ZTE Open má nastavenú cenu 69€. Samozrejme za takú cenu nemôžme očakávať nič prevratné a tak vyzerajú aj špecifikácie. Dotykový displej 3,5" HVGA TFT, 256 MB RAM, 512 MB ROM, 3,2 MPx fotoaparát a 4GB microSD karta. Podstatný na telefóne je práve Firefox OS, ktorý je postavený na Linux kernel a používa B2G (Boot to Gecko).

 


Telefóny s operačným systémom Firefox budú dostupné aj na Firefox Marketplace s už zabudovanými aplikáciami ako Facebook, Twitter, kompletné HERE Mapy s možnosťou offline použitia, smart walking, informáciami pre vodičov a mestskej hromadnej dopravy.

Čo sa týka tabletu, ten príde na trh, hneď ako to bude možné. Uviedol Eich na konferencii. Eich tiež vysvetlil, že tablet bol pôvodne plánovaný ako prvý pre Firefox OS, pretože je ľahšie spraviť operačný systém pre väčšie zariadenie. Avšak vývoj v Mozille bol ovplynený spätnou väzbou od komunity a tá bola zameraná práve na smartfón.

Viacero developerov preukázalo veľký záujem používať Firefox OS na svojich zariadeniach. Nedávno sme písali aj o spolupráci Foxconnu a Mozilly. Foxconn informoval o rozšírení pracovných miest o 3000 nových ľudí na Taiwane, práve kvôli rozbiehajúcemu sa Firefox OS.

Taiwanský gigant má záujem vyvinúť viac ako päť zariadení s Firefox OS do konca roka 2013. Plánuje navrhnúť referenčné modely, ktoré budú základom budúcich smartfónov s Firefox OS, tabletov, laptopov a televízorov.

Zdroj: tomshardware.com, 2

Pridať nový komentár
TOPlist