Švédi zakázali drony s kamerami. Bez povolenia ani fotka

, Autor: Anonymný používateľ
 
Natáčať si video z drona sa vo Švédsku nemusí oplatiť. Krajina totiž zakázala používanie dronov vybavených kamerou. Podľa súdu totiž ide o bezpečnostné kamery a treba povolenie.

Prírodné scenérie, športy, koncerty či iné kultúrne udalosti – to všetko sa dnes s obľubou natáča na dron z vtáčej perspektívy. Vo Švédku však na to už budete potrebovať povolenie. Tamojší najvyšší súd totiž zakázal drony s kamerami. Takéto zariadenia totiž predstavujú bezpečnostné kamery a na ich používanie tak potrebuje majiteľ povolenie. 
 
 
To bude stať v prepočte pár eur a aj tak nemáte záruku, že ho dostanete. Povolenie totiž bude vydané len za tým účelom, že dron s kamerou bude použitý na predchádzanie zločinov a nehodám. Väčšina ľudí má však drony pre zábavu a nie ako strážneho psa a majú tak jednoducho smolu a povolenie nedostanú. Z drona za stovky eur tak musia Švédi odmontovať kameru alebo riskujú pokutu. To isté samozrejme platí aj pre cudzincov v krajine.
 
Majitelia dronov vo Švédsku sú samozrejme nahnevaní a priemyselná skupina UAS Sweden sa obáva, že rozhodnutie súdu môže celkom zabiť trh s dronmi v krajine. Švédske noviny Aftonbladet tiež poukazujú na to, že zákon nedáva zmysel v spolupráci s ostatnými zákonmi. V krajine je totiž povolené zachytávať fotky a videá na verejných miestach, takže nie je celkom zrozumiteľné, prečo je takéto zachytávanie zakázane len preto, že je kamera upevnená k dronu. Nový zákon taktiež neposkytuje žiadne novinárske výnimky. Zaujímavé tiež je, že zákaz sa nevzťahuje na kamery do auta či akčné kamery na helmy. Podľa súdov sú totiž takéto kamery blízko používateľa a nie sú kategorizované ako bezpečnostné kamery.
 
Malou útechou je asi len fakt, že dokazovanie a vymáhanie právnych následkov bude asi ťažké. Málokto totiž „bonzne“ svojho suseda, že používal drona s kamerou a je tak na správach okresných rád aby polícii nahlasovali všetky porušenia zákona. Bez dôkazu použitia kamery s dronom však bude aj pre policajtov veľmi ťažké dokazovanie viny.
 
 
Kľúčové slová
drony
Po kliknutí na vybrané kľúčové slovo sa vám automaticky zobrazia všetky súvisiace články na pc.sk

Poslať nový komentár

TOPlist